Prison Break fan page

 

 

http://users2.ml.mindenkilapja.hu/users/drhouse-dl/uploads/dr-house.jpg

 

FOX.com
RTL Klub.hu

JuveReal
Prison-Break16
McLarenZone

További partnerek...

 

 

Wentworth Miller - Michael scofield
Dominic Purcell - Lincoln Burrows
Amaury Nolasco - Fernando Sucre
Robert Knepper - T-bag
Peter Stormare - John Abruzzi
Rockmond Dunbar  - Benjamin Miles Franklin

Sarah Wayne Callies - Dr. Sara Tancredi
Paul Adelstein - Paul Kellerman
William Fichtner - Alexander Mahone
Wade Williams - Brad Bellick
Marshall Allman - LJ Burrows
Robin Tunney - Veronica Donovan
Muse Watson - Charles Westmoreland

További szereplők...

 

 

 
 

Michael Scofield
Lincoln Burrows
Fernando Sucre
John Abruzzi
T-bag
Veronica Donovan
LJ Burrows
Dr. Sara Tancredi
Animációk
Órarendek
Vignetták
Füzetborítók
Ikonok, avatarok
Userbar - fórumhozzászólások végére
Bannerek, fejlécek Prison Break-es oldalaknak
Hátterek
1. évad DVD borítók
2. évad DVD borítók
1. évad képei
2. évad képei
1. évad forgatási képek
2. évad forgatási képek
Alexander Mahone
James Whistler
Sofia Lugo
Lechero Carneli
Susan B. Anthony
3. évad képei
3. évad forgatási képek

 

 

Szerkesztő: Alfa 8

Indult: 2006.09.03.


 Beállítás kezdőlapnak

 Hozzáadás a kedvencekhez

 
Számláló
Indulás: 2006-09-03
 

 

 

Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
 
 
 

Free shoutbox @ ShoutMix
 

 
Zene
 
 
Halálbüntetés

A halálbüntetés

 

A halálbüntetés a régebbi korokban az elrettentés céljából gyakran igen kegyetlen eszközökkel és nyilvánosan történt, illetve a diktatúrák idején kínzással is párosult, és a politikai ellenfelekkel, illetve az ártatlan emberek tömegeivel szemben is elkövették. (Lásd: Népirtás)

Az ókorban alkalmazása gyakran összekapcsolódott az emberáldozat intézményével, amit a bűncselekménnyel gyanúsított emberek mellett különösen az elfogott ellenségen alkalmaztak.

Az ókori Távol-Keleten a buddhizmus elterjedése nyomán az élet mindenekfelett való tisztelete vált a normává. Számos buddhista államban, így Asóka király észak-indiai birodalmában megszüntették a halálbüntetést. A kérdés a távol-keleti országokban is évszázadokig napirenden volt. Kínában 747–759 között mindenfajta kivégzést megszüntettek. A buddhizmus kifejezetten tiltja a másik élőlény életének szándékos kioltását.

A középkorban a halálbüntetés alkalmazása és módszere az elítéltek társadalmi osztálya, valamint az elkövetett cselekmény szerint is különbözött. Több igen kegyetlen kivégzési módszert is alkalmaztak.

III. Vilmos angol király volt az első, aki törvényt hozott az elrettentő célú, embertelen kivégzési módszerek betiltására (1689).

A felvilágosodás korában több jelentős gondolkodó is felemelte a szavát a halálbüntetés eltörlése érdekében. 1764-ben látott napvilágot az olasz író, Cesare Beccaria „Bűnökről és büntetésekről” című műve (Dei Delitti e Delle Pene), amelyben számos érvvel bizonyítja, hogy a kínzás és a kivégzés nemcsak erkölcstelen, hanem mérhetetlenül romboló hatású is az egész társadalomra. Beccaria műve nagy visszhangot váltott ki a maga korában. A hatására például Habsburg Lipót toszkánai nagyherceg a Közép-Itália nagy részére kiterjedő államában 1786-ban törvényben szüntette meg a halálbüntetést, és valamennyi kivégzőeszközt is megsemmisíttette.

Az Amerikai Egyesült Államok alkotmánya a kínzás és a kegyetlen kivégzési módszerek tilalmáról is rendelkezett (1787). Franciaországban a Nagy Francia Forradalom idején minden elítéltre ugyanazt a halálbüntetést, a guillotine-nal történő lefejezést alkalmazták, amit gyors és fájdalommentes, "emberséges" eljárásnak neveztek.

Az Egyesült Államok néhány államában már a 19. század óta egyáltalán nem gyakorolják a halálbüntetést, az első állam, amely törvény szerint felszámolta, Michigan volt (1847). Portugáliában 1867 óta nincs halálbüntetés. 1949-től kezdve először Nyugat-Németország, majd számos más demokratikus ország az alkotmányában is rögzítette a halálbüntetés eltörlését. (A halálbüntetés tiltása jelenleg 42 ország alkotmányában szerepel, köztük Magyarországéban is.)

Bár a nemzetközi jog ma sem tiltja a kivégzés alkalmazását, több olyan nemzetközi egyezmény is született, amely tiltja a halálbüntetést, pl. a „Nemzetközi egyezmény a polgári és politikai jogokról” (International Covenant on Civil and Political Rights), és az „Európai emberi jogi konvenció” (European Convention on Human Rights). Ezek az egyezmények azonban csak azon országokra vonatkoznak, amelyek csatlakoztak hozzájuk. Több nemzetközi intézmény a csatlakozás egyik feltételeként jelöli meg a halálbüntetés felszámolását, például az Európai Unió és az Európa Tanács.

 

A halálbüntetés ma

A mai demokratikus országok közül csak az USA államainak többsége, Japán és Oroszország az, ahol fennáll a halálbüntetés intézménye, bár azt csak a legsúlyosabb életellenes bűncselekmények büntetéseként alkalmazzák, illetve Oroszországban a gyakorlatban már nem alkalmazzák. Ma a világ 74 országában engedi meg a törvény a halálbüntetést (az említett országokon kívül Afrika, a Közel-Kelet, Ázsia, és a Karib-térség egyes államaiban. A legtöbb országban azonban csak gyilkosság, illetve háborús bűncselekmény miatt szabják ki. Néhány országban ezenkívül a kábítószerrel való kereskedelmet is halállal büntetik (Kína, Indonézia, Malajzia, Szaúd-Arábia, Szingapúr és Vietnam.

Több diktatorikus berendezkedésű országban még ma is végrehajtanak kivégzéseket politikai okokból. Az Amnesty International jelentése szerint 2004-ben 25 országban alkalmaztak halálbüntetést összesen 3 797 esetben. A kivégzések 90%-ára Kínában került sor, (összesen kb. 3400 személy). Kínában 1990 és 2001 között legalább 20 000 kivégzést hajtottak végre, részben politikai okokból is.

 

Amerikai Egyesült Államok

 

Az Egyesült Államokban 38 államban van halálbüntetés, és 12-ben nincs. 1973 óta több mint száz embert bocsátottak szabadon már a siralomházból, mert kiderült, hogy ártatlan. 2004-ben, hat halálraítéltről derült ki, feketén-fehéren, hogy ártatlan; 2005 december elején egy 1993-ban, Texasban kivégzett férfi bizonyítható ártatlanságára derült fény. 1995-ben Mark Warner virginiai kormányzó változatott meg egy halálbüntetést, mert a hatóságok kidobták a bizonyítékokat. A halálbüntetés 1976-os visszaállítása óta Texas után, Virginiában végezték ki a legtöbb embert.

A 12 legtöbb halálbüntetést végrehajtó ország 2004-ben:

Ország Kivégzések száma 100 millió lakosra jutó kivégzések száma
1 Kína 3,400+ 260
2 Irán 159+ 230
3 Vietnam 64+ 77
4 Amerikai Egyesült Államok 59 20
5 Szaúd-Arábia 33+ 130
6 Pakisztán 15+ 9
7 Kuvait 9+ 400
8 Banglades 7+ 5
9 Szingapúr 6+ 140
10 Jemen 6+ 30
11 Egyiptom 6+ 8
12 Belorusszia 5+ 48

 

 

A halálbüntetéssel kapcsolatos viták:

 

A halálbüntetést elítélők érvei

A halálbüntetést ellenzők egyik legfontosabb érve, hogy a halálbüntetés végleg elveszi a lehetőségét, hogy egy ártatlanul elítélt személy számára igazságot lehessen szolgáltatni. Ezenkívül a halálbüntetésnek szerintük nincs valós elrettentő hatása, valamint egyesek szerint antihumánus.

A halálbüntetést támogatók érvei

A halálbüntetést szükségesnek tartók szerint a halálbüntetésnek elrettentő hatása van. Erkölcsi okokból a legfontosabb érvük, hogy a halálbüntetés eltörlése a gyilkos életét felértékeli az áldozathoz képest; gyakorlati szempontból pedig, hogy költséges az életfogytig tartó büntetés (ami ráadásul valójában sokszor nem is tart életfogytig), a tényleges életfogytiglanra ítélt bűnözőknek pedig nincs vesztenivalójuk, így semmitől sem riadnak vissza, ezáltal veszélyt jelentenek rabtársaikra és az őrökre, sőt egy esetleges sikeres szökés révén az egész társadalomra.

 

Mai módszerek

Golyó általi halál

Főleg a fegyveres testületekkel, illetve a hadbíróságok által hozott halálos ítéletekkel társított kivégzési mód. Valójában a Szovjetunióban és utódállamaiban, a Kínai Népköztársaságban, Utah szövetségi államban, Thaiföldön, és néhány Közel-Keleti államban a polgári büntetőperekben született halálos ítéleteket is általában golyó által hajtják vagy hajtották végre. Mivel Oroszország eltörölte a halálbüntetést, Utah államban és a Kínában a méreginjekcióra tértek át, ez a kivégzési mód visszaszorulóban van.

A golyó általi kivégzést régebben kivégzőosztag hajtotta végre. Utah államban a kivégzőosztagot önkéntesek alkották, akik a civil lakosságból kerültek ki. Ez több esetben is pontatlan lövésekhez, és az elítélt lassú, elvérzés következtében bekövetkező halálához vezetett. A Szovjetunióban és Kínában az ítéletet hóhér hajtotta végre egyetlen, a fejre hátulról leadott lövéssel. Thaiföldön az ítéletet a hóhér, a Bangkok Hilton című filmben látottakkal ellentétben, nem géppuskával, hanem géppisztolyból a testre leadott sorozattal hajtja végre. A halál oka a sokk, illetve a nagyfokú vérveszteség.

Magyarországon a golyó általi halálbüntetést utoljára a 2. világháborút követően, a népbíróságok alkalmazták, amelyet az akasztásnál kegyesebb büntetésként ítélték meg. Az ítéleteket kivégzőosztag hajtotta végre a Markó utcai fegyház udvarán. Golyó által végezték ki 1946-ban Bárdossy László, Sztójay Döme és Imrédy Béla volt miniszterelnököket.

Villamosszék
Az Egyesült Államokban és régebben a Fülöp-szigeteken alkalmazott kivégzési módszer. Ma már csak Alabama, Dél-Karolina, Virginia, és Nebraska államokban törvényes kivégzési módszer. Nebraska kivételével azonban az elítélt alternatívaként a méreginjekciót is választhatja.

A 19. század végén az USA-ban, főleg a rosszult sikerült akasztások miatt, többen is javasolták egy humánusabb kivégzési módszer bevezetését. Ellentétben több európai állammal, a nyaktiló (guillotine) bevezetését elvetették. Az elektromos áram kivégzésekhez való felhasználására az ötletet az ekkor már viszonylag gyakori áramütéses balesetek adták. Az első villamosszéket Harold P. Brown, Thomas Edison alkalmazottja készítette, aki Edison konkurrensének, Westinghouse-nak a váltóáramú technológiáját alkalmazta. Az első villamosszékben végrehajtott kivégzésre 1890-ben New Yorkban került sor. Az elítélt, William Kemmler csak többszöri, több percig tartó áramütés hatására halt meg. A kudarc ellenére a módszert New Yorkban bevezették, majd ezt a példát követte a legtöbb tagállam.

A kivégzés során az elítéltet egy székbe szíjjazák, majd a fejére és a lábára elektródákat rögzítenek. A jobb vezetőképesség érdekében ezeken a helyeken a testszőrzetet eltávolítják, és a bőrt benedvesítik. Az elítélt arcára maszkot helyeznek, amit szorosan, szíjakkal rögzítenek. Ezzel akadályozzák meg, hogy a szemek a szemüregből az áramütés következtében kiugorjanak. Az elítéltet először egy 2000 voltos áramütés éri, amelyet alacsonyabb feszűltséggel néhány percig fenntartanak. Ezután régebben az orvos ellenőrízte, hogy beállt-e a halál. Mivel erre szinte sohasem volt példa, az utóbbi évtizedekeben már automatikusan egy második áramütést is alkalmaztak. Az esetek tekintélyes részében harmadik áramütésre is szükség volt.

Bár elvileg az első áramütésnek azonnali eszméletvesztést kellene okoznia, egyes orvosszakértők szerint a koponya rossz elektromos vezető, és ezért az elítélt percekig eszméleténél marad. Ezt a véleményt számos félresikerült kivégzés is igazolja. A kivégzés során a testhőmérséklet elérheti a 60 C° fokot, gyakran füst is képződik, illetve az elítélt teste több helyen el is szenesedhet.

Valószínűleg a jelenleg alkalmazott kivégzési módszerek között a legkegyetlenebb, legbrutálisabb módszer. Ennek köszönhetően az USA tagállamaiban Nebraska kivételével nem alkalmazzák. Több állam törvényhozása az villamosszéket egyenesen kegyetlen, embertelen kivégzési módszernek nyílvánította.

Méreginjekció

Az USA-ban, a Kínai Népköztársaságban, illetve a közelmúltig a Fülöp-szigeteken alkalmazott kivégzési módszer. Alkalmazásának ötlete már 1888-ban felmerült, azonban akkor elvetették és helyette a villamosszéket vezették be. Nagy-Britanniában az 1950-es években szintén megvizsgálták a lehetőséget, azonban inkább megmaradtak a "measured long-drop" módszere mellett.

A méreginjekció bevezetésének kérdése 1977-ben merült fel újra, ezúttal sikerrel. Ekkor Oklahoma állam fő orvosszakértője, Jay Chapman, több fokozatú, gyorsan ható barbiturátokon alapuló, módszer bevezetését javasolta. A kivégzés első lépéseként az elítéltet egy ágyhoz szíjazzák, karjait pedig az ágy mellett lévő tartókhoz rögzítik. A karjait alkohollal fertőtlenítik (ennek oka az, hogy a kivégzést akár az utolsó pillanatban is elhalaszthatják, vagy az elítélt kegyelmet is kaphat), majd könyökhajlatnál a vénába szúrják a tűket. Ez kábítószerfüggő elítéltek esetén gyakran nem sikerül, ilyenkor a láb vénáit használják. A kivégzés automatizált, a tűk egy csövön keresztül egy géphez csatlakoznak, amely gombnyomásra kezdi meg a mérgek szervezetbe juttatását.

Az első lépésben nátrium-pentotált fecskendeznek a szervezetbe, amitől az elítélt kómába esik. Elvileg már ez az első lépés halálos, viszont a nátrium pentotál csak mintegy 45 perc múlva okozna halált, ezért a folyamatot még két méreg beadásával gyorsítják.

A második lépésben pancuronium-bromidot, vagy tubocurarin-kloridot, azaz a kuráré hatóanyagát fecskendezik be. Ez az izmokat bénítja meg a szív kivételével, azaz fulladáshoz vezet.

A harmadik lépésben kálium-klorid-ot juttatnak a szervezetbe, ami leállítja a szívet, ezzel szívleállást és a keringés összeomlását okozva.

Bár sokak szerint a méreginjekció humánus kivégzési módszer, valójában rengeteg kétség merült fel alkalmazásával kapcsolatban. Az első probléma abból adódik, hogy az elítélt előkészítése akár 30-60 percet is igénybe vehet, ami komoly pszichikai nyomással jár együtt. A második probléma, hogy a nátrium-pentotál hamar kiürül a az agyból, és az izmokban szívódik fel. Ez ahhoz vezet, hogy a szer beadása után kb. 20 perccel az elítélt magához tér. A helyzetet súlyosbítja, hogy a nátrium-pentotál hatását a pancuronium-brómid semlegesítheti, így az elítélt eszméleténél van miközben megfullad. Ezt viszont, az izombénító hatás miatt, jelezni nem tudja. Az utóbbi években több olyan kivégzés is történt, ahol utólag megállapították, hogy az elítélt eszméleténél volt a második és harmadik komponens beadásakor. A Miami Egyetem kutatóinak 2005-ös vizsgálata szerint a kivégzettek 88%-ának szervezetében kevesebb nátrium-pentotál volt, mint amennyi egyszerű műtéti altatásoknál szükséges.

A fentiek alapján egyre általánosabb az a vélemény, miszerint a méreginjekció szintén kegyetlen kivégzési módszer. Az Amerikai Legfelsőbb Bíróság egyelőre nem foglalt állást.

 

Elvileg Lincoln-t is így ítétlték volna el, de a stáb és a rendező ezt túl brutálisnak találták, ezért döntöttek a villamosszép mellett.

 

A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.