Állatbarátok és állatvédők klubja
Webmiss: Nik
Site: Állatos
Style: Catss v12.0
Design by: Nik
Title: Állatbarárok és
Állatvédők klubja
Open: 2006.06.20.
Perfect for: IE
Email:
WWW. :
Version: 1.1


Figyeljétek:  

 

Site tesók

 ->     

 
 

Szavazz!

Mit gondolsz az oldalról?

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Számláló
Indulás: 2006-01-01
 


 
 

A teknősök

  

Magyarországon már nem számít különlegességnek, ha valaki teknőst tart. Mára az egyik legkedveltebb háziállattá vált, s nem sok emberrel találkozhatunk, aki ne hallott volna még az egyik legelterjedtebb fajról, az ékszerteknősről. A vízben élő teknősök fajtájához tartozik, s nem igényel különösebb gondoskodást. Ha sikerül kialakítanunk a számára ideális környezetet, akkor már az etetésen, és a havonta esedékes takarításon kívül nincs is más dolgunk, minthogy csodáljuk házi kedvencünk fejlődését.

 

Milyen teknőst válasszunk?

  A választásnak két nagyon fontos szempont szerint kell történnie. Először is el kell dönteni, mennyi pénzt és helyet tudunk szánni kis kedvencünkre. A szárazföldi teknősök jóval drágábbak, mint vízben élő társaik, nem beszélve méreteikről, és igényeikről, tehát csak az esetben válasszunk ilyen fajt, ha legalább 4 nM szabad helyet tudunk biztosítani számukra akár a lakásban, akár kinn, a szabadban.

A vízben élő társaik kevésbé igényesek, egy jól kialakított terráriumon kívül nem igényelnek nagyobb mozgásterületet, s méretük is jóval kisebb, mint szárazföldi rokonaiké. Akár méret szerint is megválaszthatjuk leendő teknősünket, hiszen fajtól függően 9 cm-től (déli ékszerteknős), akár 66 cm-ig (keselyűteknős) is megnőhetnek.

 

A teknősök tartása

 

Elterjedt az a téves közhiedelem, hogy a teknősök mindent kibírnak, mindegy, hogy hol tartjuk őket. Igaz, hogy nem a legkényesebb állatok, de semmiféleképpen ne tartsuk őket műanyag kádban, mert teknősünk nem lesz hosszú életű. A különböző díszállat kereskedésekben már nagyon olcsón kaphatunk terráriumot. Ennek a méretét a teknős nagyságának megfelelően kell kiválasztani:

Akvárium hossza = kifejlett teknős páncélhossza x 5 cm

Akvárium szélessége = kifejlett teknős páncélhossza x 3 cm

A mélység legyen nagyjából 30-40 cm, ez ideális a teknősök számára. Mivel a vízi teknősöknek szükséges a fény az egészséges páncélnövekedéshez, mindenféleképpen szükséges a világítás, és természetesen egy napozórész, ahol kedvükre sütkérezhetnek. Fontos, hogy ne legyen nagyobb a szárazterület, mint a terrárium egyharmada.

 

Mivel etessünk egy teknőst?

 

Fontos, hogy teknősünk megkapja a számára szükséges vitaminokat, melyeket a természetben is a táplálékából szerez meg. Az alábbi a teknősök természetes étrendje:

 

Állati eredetű ételek:

  • Tubifex
  • légy
  • tücsök
  • csiga
  • pók
  • garnélarák / tüskés bolharák
  • szív mix

Növényi eredetű ételek:

  • saláta
  • alma
  • szőlő
  • spenót
  • káposztalevél
  • sárgalépa
  • vízinövények

A díszállat kereskedésekben szinte bármit megtalálhatunk, amire csak szüksége lehet egy teknősnek. Egy jó tanács: teknőseinknek hetente adjunk halat (liofilizáltat, vagy élőt), hogy páncéljuk kemény és ellenálló maradjon.

 

Hol vásároljunk teknőst?

 

A választék igen nagy, lépten-nyomon találhatunk olyan díszállat kereskedést, ahol teknőst árulnak, azonban néhány fontos szempontot mindenképpen vegyünk figyelembe, nehogy fertőzött teknőst vásároljunk.

Ne vegyük meg a teknőst, ha

 

  • ferdén úszik
  • a szeme be van dagadva
  • láthatóan piszkos vízben tartották
  • nagyon puha a páncélja

A víziteknősök teleltesése

 

Sok teknősfajt egyáltalán nem szabad teleltetni, mivel természetes körülményeik között nincsen olyan hideg idő, amely alatt hibernálódhatnak. Van néhány olyan faj is (pl. ékszerteknősök), amelyek megvannak teleltetés nélkül (nem lételemük), de képesek hibernálódni is. Ezek a fajok nagyon jól tudnak alkalmazkodni a környezethez, így elég nagy területen elterjedtek. Így például az ékszerteknőst csak akkor teleltessük, ha szaporítani akarjuk őket. Mivel a hibernálódásból felkelve nagyobb kedvet éreznek a szaporodáshoz, ezért tavasszal fogják lerakni a tojásaikat. Ha nem teleltetjük őket, akkor az év bármely szakában lehet számítani tojásrakásra.

Vannak olyan fajok is, amelyek igénylik, sőt teleltetés nélkül nem tudnak hosszan élni. Viszonylag könnyű eldönteni, hogy melyik teknőst kell teleltetni, melyiket nem (vagy csak fakultatívan). Egyszerűen meg kell nézni a térképen a természetes élőhelyeiket, és ezek alapján könnyen besorolhatjuk a teknősünket a telelők, nem telelők vagy az "is-is" osztályba.

A teleltetés lényegében abból áll, hogy az állatokat október végétol április elejéig egy sötét, hideg helyre tesszük, ahol nincs nagy hőmérsékletingadozás (kb. 5 °C körüli hely).

Fontos, hogy csak az egészséges és a már 10 cm-nél nagyobb teknősöket teleltessük. A teleltetés a következő lépésekből áll:

  1. Koplaltassuk az állatot egy hétig, hogy a béltartalmuk biztosan eltávozzon.

  2. Tegyük a teknőst egy olyan akváriumba, amelynek a vízmagassága nem nagyobb, mint a teknős páncélmagassága. Hogy elkerüljük a gombásodást, tegyünk egy kevés konyhasót a vízbe.

  3. Az akváriummal együtt tegyük a teknőst egy sötét, hideg helyre (pl. a pincébe), amelynek a hőmérséklete 4 és 7 °C között van. A vizet cseréljük le 3 hetenként.

  4. Rendszeresen ellenőrizzük, hogy az állat még alszik.

  5. Ha a teknős felébred, akkor tegyük vissza a rendes akvaterráriumába, és kezdjük el rendszeresen etetni (először a kedvencét adjuk neki).

Teleltetés után fokozottan figyeljünk a teknősünkre, ugyanis ekkor szoktak párosodni. Ha azonban több nőstényt is tartunk, előfordulhat, hogy vetélkedni fognak egymással, és kisebb-nagyobb sérüléseket is szerezhetnek ebből kifolyólag. Minden évben sok nőstény hal meg a vetélkedés okozta sérüléseik miatt. Ilyenkor két dolgot tehetünk:

  • Rendszeresen vizsgáljuk a teknőseinket a párosodási időszak alatt. Ha horzsolásnál nagyobb sérülést szenvedne az egyik nőstény, akkor el kell kezdeni kezelni a sebét.

  • Ha az egyik nostény teknősünk túlságosan agresszív, akkor lehetoség szerint szagtávolságon kívül különítsük el azt. Így felesleges stressztől szabadíthatjuk meg magunkat és teknőseinket is.

A szárazföldi teknős teleltetése

Nem mindegyik szárazföldi teknős alszik téli álmot. Ez elsősorban a származási helyétől függ. Amelyik teknős északabbra él, az egészen biztos alszik, amelyik viszont délen, az nem biztos. Ennek azonban az egyes fajok leírásánál jobb utána nézni.

A görög teknős például októbertől márciusig alszik téli álmot a szabadban. Ha a szabadban akarjuk átteleltetni, akkor szükségünk van egy 1 méter mély lyukra, amelyet lefedünk. A lyukat azonban feltöltjük falevelek, tőzeg és száraz föld keverékével. Ha nem a szabadban akarjuk átteleltetni a teknősünket, akkor egy 4-6°C-os pincére (más szakirodalom szerint 5-10°C-osra) van szükségünk. Akkor egy nagy ládára van szükségünk, amelyet falevelekkel és tőzeggel töltünk meg. Nagyon fontos, hogy ne emelkedjen a hőmérséklet 8°C fölé, ekkor ugyanis beindul a teknős anyagcseréje. Ha nem megfelelő a telelési hőmérséklet, a fényviszonyok, akkor inkább egy koplalási időszakként fogható fel úgy, hogy a teknős aktív. Ha nincs ilyen hőmérsékletű hely a lakásunkban, akkor egy megfelelően szabályozott hűtőszekrény is megteszi. Naponta egyszer-kétszer azonban ki kell nyitni az ajtaját.

Egy héttel a teleltetés megkezdése előtt a teknősünket kézmeleg vízben megfürösztjük és nem etetjük tovább. Így kiürül minden olyan anyag a szervezetéből, amely a teleltetés alatt szükségtelenek. Tavasszal a teknőst ugyan így kézmeleg vízben megfürösztjük és inni adunk neki, lassan pedig elkezdjük az etetését is.

A téli álom a legtöbb teknősnél feltétlenül szükséges, sőt néhánynál ennek hiánya a teknős halálához is vezethet. A teleltetés nem a kortól függ! A szárazföldi teknősöknek ugyanúgy kiskorukban mint kefejlett felnőttkorukban szükségük van a telelésre.

Teknősfélék

 A sok próbálkozás után talán ez a legjobb megoldás a teknősök különböző fajait bemutató listához. Itt megtalálható az összes teknős-csoport, és azon belül az összes olyan teknősfaj, amelyről már elkészítettem a leírást. Ajánlom a teknősök megnevezéséről készült írást elolvasni, mivel sok teknőst nem teljesen a nevén neveznek. Ha egy-egy teknős-csoportra kattintasz, akkor a tudományos besorolása is megtalálható. Így egy-egy teknőst könnyen el lehet helyezni.

Iszapteknős-félék (Kinostermidae)

Keresztmellű-teknős félék (Staurotypidae)

Tabasco-teknős félék (Dermatemydidae)

Kétkarmú-teknős félék (Carettochelyidae)

Lágyhéjú-teknős félék (Trionychidae)

Kérgesteknős-félék (Dermochelyidae)

Tengeriteknős-félék (Cheloniidae)

Aligátorteknős-félék (Chelydridae)

Nagyfejű-teknős félék (Platystemidae)

Mocsáriteknős-félék (Emydidae)

Szárazföldi-teknős félék (Testudinidae)

Kígyónyakú-teknős félék (Chelidae)

Sisakteknős-félék (Pelomedusidae)

 

Megjegyzés:

Amely teknősfajtához nincs elérési út megadva, ahhoz még nem készült el a leírás, de már szerepelnek az adott alcsoport listáján. Például a texasi ékszerteknős szerepel a Pseudemys csoport listáján, de még nincs hozzá megfelelő anyagom. Viszont a tartásuk nagyon nem tér el a többi (abba a csoportba tartozó) teknősétől.

Etetés - Víziteknősök

A fogságban tartott állatoknál nagyon fontos szerepe van annak, hogy mit adunk nekik enni, hiszen ez nagyban befolyásolja az életüket. Először is valamiféle rendszerességre jó őket szoktatni. Én például mindig esete hat óra körül etetem őket, így csak akkor "kepesztenek" a kajáért. A nagyon kicsi teknősöket naponta etessük, majd szép lassan térjünk át a minden második, harmadik majd végül a hetenkénti etetésre. Hogy ezt mikor tegyük, arra nincs semmilyen biztos recept. Ez elsősorban a növekedésüktől függ.

A teknősök amúgy legendásak arról, hogy napokig, hetekig kibírják étel nélkül. Ez azonban inkább csak a szárazföldi teknősökre igaz, amelyek nagyon nagy tartalékokkal is rendelkeznek. Összehasonlításul néhány adat a bélhossz és a testhossz arányáról a hüllők között:
Kígyó: 65%
Krokodil: 150-193%
Szárazföldi teknős: 330%.

Ebből is látszik, hogy a szárazföldi teknősök esetében milyen fontos szerepet kapott a has, mivel ez a legfejletebb része. A víziteknősöknél már nem teljesen így van, hiszen a természetben nagyon ritkán fordul elő, hogy egy víziteknős hetekig nem tud ennivalóhoz jutni. Egy sivatagi környezetben élő teknősse ez azonban nagyon gyakran előfordulhat. Így a természet ennek megfelelően gondoskodott róla. De a víziteknősök sem hazutolják meg a származásukat, mivel ők is kibírják nagyon hosszú ideig étel nélkül. Bár ennek határát mesterséges környezetben nagyon ne próbáljuk ki!

A legfontosabb kérdés, hogy mit adjunk nekik enni. Íme egy lista a szóba jöhető ételekről:

Állati eredetű ételek:

  • piros vagy fekete szúnyoglárva

  • vízibolha

  • tubifex

  • lisztkukac (lisztkukac tenyészet) - minden víziteknős egyik kedvence, csak ajánlani tudom a nagy fehérjeértéke miatt, és mégiscsak élő állat.

  • légy (a teknőseim nagyon szeretik, mégha repülnek is, utána kapnak - sajnos még nem sikerült egyet sem így elkapniuk, csak már az előre elkészítettet [értsd lecsapottat])

  • szöcske

  • tücsök

  • pók

  • földigiliszta (mielőtt berakjuk a vízbe lapon alaposan "mászassuk ki", hogy a béltartalma eltávozzon, de ne adjuk túl gyakran, mivel nagyon zsíros a teknősöknek)

  • kisebb halak (lehet élő - pl. guppi -, fagyasztott, szárított vagy liofilizált) - ez talán a legfontosabb, mivel tele van a teknősök számára fontos vitaminnal, és alig van benne zsír.

  • csiga, vízicsiga ("tálalás" előtt jól mossuk meg, a keményebb héjúakat pedig törjük fel) - csigafarm

  • garnéla

  • marhaszív-darabok

  • csirkemáj

Növényi eredetű ételek

  • spenót

  • saláta (minden teknősnek más és más az ízlése, de az én teknőseim nem nagyon buknak rá: néhány darabkát megesznek, majd unottan tovaúsznak)

  • banán (héjától azért válasszuk el - no nem azért, hogy a teknősök el ne csúszanak -, a teknőseim nagyon szeretik.)

  • kivi

  • narancs

  • földiszeder

  • alma (Csak a belét adjuk a teknőseinknek, mivel a héját nagyon nem tudják megenni. Tapasztalataim szerint ezt a növényi eredetű táplálékot szeretik a legjobban)

  • barack

  • ananász

  • ribizli

  • szőlő

  • paradicsom

  • káposztalevél

  • sárgarépa

  • mindenféle vízinövény (ha telepítünk a medencéjükbe, mindenképpen számolnunk kell a növényállomány megfogyatkozásával)

Ez a lista természetesen sohasem lehet teljes. De a fentiekből is látszik, hogy a vízi teknősök mi mindent megesznek. Állati eredetű táplálékot elsősorban akkor adjunk nekik, amikor még kicsik. Ahogy elkezdenek nőni, egyre inkább elkezdenek növényi eredetű táplálékot enni. Hogy ez mikor fog bekövetkezni, nem lehet egyértelműen megmondani. Én akkor kezdtem el nekik adni növényi táplálékot is, amikor észrevettem, hogy az akváriumba félig belógó szobanövényt megcsipegették. Fontos azonban, hogy ekkor se adjunk nekik csak növényi táplálékot, hiszen ez kezdetben csak kiegészítő lehet, kifejlett korukban pedig meghatározó (kb. fele-fele arányban), de nem egyedüli, különben könnyen hiánybetegségben fog szenvedni az állatkánk.

Sokan ajánlják még a macskaeledelt is. Azonban ezzel ne éljünk túl sokszor, mivel elég gyorsan elkezd bűzleni a víz. De ezenkívül még kutyaeledelt is lehet adni a teknősöknek. Fontos azonban, hogy ez egy száraz eledel legyen és 4 órával az etetés előtt áztassuk vízbe. Ha nem száraz kutyaeledelt veszünk, akkor ügyeljünk arra, hogy ne legyen túl zsíros, ugyanis az megárthat. Olyat vegyünk, amelyet öreg kutyáknak ajánlanak, de maximum egy héten csak egyszer adjunk a teknőseinknek belőle.

Az állatkereskedésekben lehet kapni mindenféle szárított halat, garnélát, rákokat, sőt hangyatojást is. A szárított halat ajánlani tudom akár főfogásként is (de azért adjunk előtte valamilyen vitamint is!), amikor nem akarunk a teknősöknek "igazi" halat adni (mert pl. aznap nem akarjuk a kitisztítani az akvaterráriumot). Azonban a többivel nagyon vigyázni kell, mert sok tartalom nincs bennük. Adhatunk nekik, de csak valami laktatóbb kiegészítéseként, a változatosság kedvéért.

A teknősök szívesen esznek még lisztkukacot is, bár ennél is vigyázni kell - akár a szárított kajáknál -, mivel nem tartalmaz minden a teknős számára fontos vitamint. Így ezt is csak kiegészítésként adjuk nekik, vagy valamilyen vitaminkészítménnyel együtt. Viszont a lisztkukacnak nagyon magas a fehérjetartalma, ezért nagyon tápláló a teknősök számára, és értékes anyagokat lehet nyerni belőle.

Fontos, hogy az állati és növényi eredetű ételeket olyan helyről szerezzük be, ahol szinte kizárt a fertőzés veszélye!

Még van egy fontos kérdés: a vitaminok. Nagyon fontos, hogy a teknősök megfelelő mennyiségű és minőségű vitamint kapjanak, hiszen nem biztos, hogy "természetes" ételekkel mindenfajta vitamint biztosítani tudunk a számukra. A vitaminhiány pedig számos kellemetlen betegséghez vezethet. Mindenképpen adjunk a teknőseinknek páncélerősítőt és/vagy valamiféle vitaminos kaját, tápot. Reklám nélkül én ajánlani tudom az Aqua Food által készített páncélerősítőt és a Tetrának a ReptoMin féle granulátumát. De ezeken kívül még biztos, hogy vannak nagyon hasznos vitaminkészítmények. Azonban a különböző vitaminkészítményeket a teknősök nem szeretik annyira, mint a természetes étkeket (például a halat). Ha ékszerteknőseink vannak, akkor azok mohóságát kihasználva az etetés elején adjunk vitaminkészítményeket, akkor kikerülhetjük ezt a problémát. Nem tudom, hogy a többi fajta víziteknősnél is így van-e, de nagyon elképzelhetőnek tartom.

Az állatkereskedésekben kapható ételek területén még érdemes megemlíteni a szívmixet. Bár egy kicsit drága, de a teknősök számára nagyon értékes táplálék. A mindenfajta szárított állatokról fent már leírtam a véleményemet. Fontos, hogy ne csak az állatkereskedésekben kapható száraz kajákat adjuk az ékszerteknőseinknek, hanem kiegészítsük "igazi" étellel is. Elég sok állatkereskedésben kapható fagyasztott hal. Ezt mielőtt odaadjuk a teknőseinknek, hagyjuk kiolvadni, hogy az etetésnél szobahőmérsékletű legyen. De ajánlható még az élő guppi is. Ez az egyik leginkább táplálóbb halfajta a teknőseink számára. Ha van olyan ismerősünk, aki guppikat tart, akkor nagyon olcsón vehetünk tőle halat (akár le is fagyaszthatjuk későbbi etetésre), de minden állatkereskedésben is lehet kapni. De akár nekifoghatunk a tenyésztésükhöz is. Az élő hal annyiban előnyösebb a teknősök számára, hogy vadászhatnak rá és kiélhetik az ösztöneiket. Ezzel még élvezetesebbé is tehetjük számukra - és számunkra is - az etetést. Azonban az élő hal nagyon drága, így ezt csak tényleg "ünnepnapokon" tudjuk a teknőseinknek adni. De akár minden etetésnél adhatunk a teknőseinknek fagyasztott halat, hiszen az is tartalmaz minden olyan vitamint, amelyet az élő hal, csak nem annyira "interaktív".

Etetés - Szárazföldi teknősök

A szárazföldi teknősök a víziek nagyrészével ellentétben, étkezés szempontjából a növényeket részesítik előnyben. Néha táplálékuk kiegészítéseképpen a természetben húst és állati maradványokat, ürüléket is esznek. A növények közül a következőket adhatjuk nekik:

  • lóhere
  • pázsitfű
  • útifű
  • gyermekláncfű virága és levele
  • szárított csalán
  • saláta
  • mindenféle káposztaféle
  • banán
  • alma
  • sárgarépa
  • hagyma
  • zeller
  • metélőhagyma
  • petrezselyem
  • paradicsom
  • uborka
  • levelek
  • virágok
  • magok
  • döghús (nagyon ritkán, csak egy-két évente)

Sokféle teknőskaját lehet kapni az állatkereskedésekben, de nagyon jól meg kell néznünk, mivel a 99,9%-uk víziteknősöknek való! Ezeket a készítményeket ne adjuk szárazföldi teknősöknek, mivel az a páncél eldeformálódásához vezethet! Inkább egy kevés apróra őrölt szépiacsontot vagy tojáshéjat keverjünk a kajájukhoz, mivel ezekben sok az A-vitamin, ami segíti a páncélképződést, és elkerülhetjük így a vitaminhiányt.

De azért lehet kapni különböző szárazföldi teknősöknek való tápokat is, avagy csak kiegészítésképpen ajánlható tápok is léteznek. De akár saját magunk is készíthetünk ilyeneket kálcium-karbonát és poralakú multivitaminkészítmény 2:1 arányú összekeveréséből.

Ugyancsak ne etessük macskaeledellel szárazföldi teknősünket. A szárazföldi teknősök csekély fehérjeigényét inkább csigával fedezzük. Ne adjunk a teknősünknek kenyeret, tejterméket, maradék ételt, főtt tojást stb. Csak olyat adjunk neki, amelyet természetes körülmények között is megtalál a természetben!

Inkább teljesen kifejlett növényt adjunk a teknősünknek, mivel a még nem teljesen kifejlett növényi részek nem tartalmaznak sok tápanyagot, de viszont annál több ásványt és rostszálat.

Szabadban élő teknősnél nincs nagyon szükség plusz vitaminkiegészítésre. A- és E-vitamint ugyanis a zöld növényekből, D3-vitamint pedig a napfényből nyer. Ha nem a szabadban tartjuk, még ha vitaminhiányban is szenved a teknősünk, semmi esetre se adjunk neki emberi vitaminkészítményeket.

Ne etessük túl a teknősünket, mivel ez hiperaktivitáshoz, és túlzott agresszióhoz vezethet!

Ne etessük csak paradicsommal és uborkával a teknősünket, mivel az kálciumhiányhoz vezethet.

Tartózkodjunk a babok;csírák;kukorica;spenót; brokkoli etetésétől,és soha ne kínáljuk az eleséget hidegen nekik!

A szárazföldi teknősök ideális takarmányozásánál a következőket kell figyelembe venni: Táplálékuk zsírokban, olajakban és fehérjékben szegény, ásványokban, nyomelemekben, és vitaminokban gazdag, magas rosttartalmú, és megfelelő víztartalmú legyen. Friss, nem hideg víz, mindig legyen előttük.

 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre