girgesz
girgesz
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Linkek
 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Látogatók
Indulás: 2005-08-23
 
Receptek
Receptek : Az arab konyha és remekei

Az arab konyha és remekei

Timaffy Tünde  2008.08.26. 09:59

sok érdekesség és pár recept a Közel-Keletről

Timaffy Tünde
AZ ARAB KONYHA
Aladdin konyhája, Minerva, 1986, 37-55. oldal
Elektronikus kiadás: Terebess Ázsia E-Tár

Az arab konyha története az arab világnak a története: ételeik a múlt győzelmeinek és vereségeinek emlékét őrzik. A pásztor- és kereskedő-életmódot folytató régi arabok mindössze néhány egyszerű ételt főztek: sűrű, zöldséges húslevesbe morzsolt kenyeret (szeridet), datolyából, vajból és tejből kevert hajszot. Ezek Mohamed próféta kedvenc ételei voltak. A kevés húsból, sok zöldséggel készült ragufélék (marakák) fűszeresebb változatai ma is a leggyakoribb arab ételek. Az arab hódítás nyomán a VII-VIII. században viszonylag összefüggő iszlám birodalom jött létre. A hatalmas területen szétszóródott arabok más műveltséggel találkoztak az idők folyamán. Ez tükröződik étkezési hagyományaikban is: a helyi különbözőségek számottevőek. Az arab kultúrát és civilizációt eredendően az iszlám vallás határozza meg: benne gyökereznek az étkezéssel kapcsolatos szokások és hagyományok is.

Az előírások egy részét a muszlimok szent könyve, a Korán foglalja össze. Ez az ételt az Isten egyik legnagyobb áldásaként emlegeti. Biztat a "megengedett" és "jó" ételek élvezetére, míg óva int a "tilosak" és a "tisztátalanok" fogyasztásától. "Tilos" az elhullott állatok húsa, a vér, a disznó húsa vagy bármely része, a pogány istenségnek áldozott vagy pogány istenség nevében leölt állatok húsa és minden alkoholos, erjesztett, részegséget okozó ital. A "megengedett" állatok levágását előírás szabja meg: az Isten nevének említésével kell az állat nyaki ütőerét elvágni, majd kivéreztetni. A mohamedán holdév ramadán hónapjában, a nagyböjt alatt napkeltétől napnyugtáig - egyebek között - az evés, ivás is tilos az igazhitű muszlim számára.

A hagyomány szerint Haszan, Mohamednek az unokája foglalta össze az étkezés tizenkét alapszabályát.
Eszerint: 1. Tudnod kell, hogy az ételt Isten adta neked! 2. Elégedj meg azzal, amit számodra adott! 3. Mielőtt hozzáfognál az evéshez, mondd: "biszmilláh" (Isten nevében)! 4. Étkezés után mondd: "alhamdulilláh" (Istennek hála)! 5. Étkezés előtt moss kezet! 6. Az asztal bal oldalán foglalj helyet! 7. Jobb kezed három ujjával egyél! 8. Ha befejezted az evést, nyald meg az ujjaidat! 9. Egyél a közvetlenül előtted lévő tálból, annak is a feléd eső részéből! 10. Végy kis falatokat! 11. Jól rágd meg az ételt! 12. Ne bámuld a veled együtt étkezőket!
Mi azt mondjuk, hogy "virágnyelven" minden kifejezhető, az iszlám országokban ez sokkal inkább az "ételek nyelvén" tehető meg: erre a Korán, a hagyomány, a népszokások, a hiedelmek által megszabott, kedvesen zsarnoki, megföllebbezhetetlenül szigorú szabályok adnak módot. A házigazda vendége iránti tiszteletét, a látogatás szerezte örömét azzal fejezi ki, hogy kérdezés nélkül a házban található valamennyi ételt és italt eléje tálalja, még ha a vendég váratlanul jött is. Kinek, milyen sorrendben és mely falatot kínálja: az árulkodik arról, hogy az asztaltárs milyen helyet foglal el a társadalomban, a családban és a házigazda vagy a családfő szívében. Az események fontosságát az ételekkel fejezik ki. Minden esemény (lakodalom, körülmetélés, vallási ünnep) megkövetel egy bizonyos ételt, de akár egy sor ételkülönlegességet is. Ez azonban vidékenként változhat. Például Marokkóban ramadán havában a napnyugta utáni első étkezéskor mindig a csicseriborsóból, lencséből főtt levest, a harirát kanalazzák, s hozzá friss fügét, datolyát, ramadáni mézes süteményeket csipegetnek.

Az arab konyha persze nemcsak a vallási előírásokhoz, hanem a gyakran igen szűkös anyagi tehetősséghez is igazodik. De még a legszegényebb környezetben is az ízek gazdag skálájával találkozunk. Ennek érzékeltetésére bemutatjuk egy arab napi étrendjét.
Közkedvelt a reggeli olajbogyó, a fehérsajt, a datolya, a többféle - frissen készült - lángos és kenyér. Egyiptomtól keletre pedig a citromlével, olívaolajjal péppé őrölt, szezámmaggal ízesített egyiptomi barna lóbab és a csicseriborsó.

Ebédre, vacsorára főtt ételt szokás enni. Ez legtöbbször valami zöldségféle egy kevés hússal elkészítve, többféle saláta és olajbogyó. A legnépszerűbb zöldségfélék a paradicsom, a padlizsán, az apró tökfajták - például a cukkini -, a sárgarépa és a burgonya. Sok hagymát, fokhagymát (a kettőt egyszerre ritkán) és petrezselyemzöldet használnak ízesítőül. A nyugati arab országokban inkább a zöld korianderlevél, keleten (török és perzsa hatásra) a zöld kaporlevél a leggyakoribb friss fűszer, míg a mentát (Mentha viridis; ez nálunk nem honos, de a fodormenta jól helyettesíti) mindenhol egyformán kedvelik: sokféle húsos, zöldséges ételt és teát is szívesen ízesítenek vele. A fűszeres ételekbe a forró éghajlat miatt gyakorta és szívesen csavarnak citromlevet, vagy kanalaznak hozzá hideg, savanykás (vízzel és sóval kevert) joghurtot.

A terített asztalról nem hiányoznak a friss, zöld saláták, a nagyon ecetes savanyúságok, az olajbogyó. Mindig akad egy nagy kancsó jéggel hűtött víz. Étkezés után elmaradhatatlan a gyümölcs. Ezt követi a tea vagy kávé, melynek elkészítése szertartásszerű - és a nap minden szakaszában szívesen megismétlik. Leggyakrabban tea vagy kávé mellé fogyasztják a számunkra túl édes, mézzel, mogyorófélékkel töltött süteményeket, melyek elkészítéséhez alapos szakértelemre van szükség.

Ebéd után pedig elmaradhatatlan a pihenés, a szunyókálás - még vendégségben is kedvesen nógatják erre az étkezésbe belefáradt vendéget, aki gyakran szívesen enged a kérlelésnek.

 

RECEPTEK

SZUDÁNI MOGYORÓ (Ful szudáni beatte)

Hozzávalók:

10 dkg földimogyoró
2-5 gerezd fokhagyma
1/2 citrom leve
1/2 kanál só
2 evőkanál olívaolaj
esetleg kevés cayenne bors

Daráljuk meg a tisztított földimogyorót, keverjük el a zúzott fokhagymával, a citromlével, kevés sóval, az olívaolajjal, s ha csípősen szeretjük, tegyünk bele cayenne borsot is bőven, de enélkül is finom. Kenyérrel kitűnő előétel.

 

SALÁTA (Szlata)

Hozzávalók:

2 fej saláta
20 dkg paradicsom
2 kígyóuborka
3 zöldpaprika
1 csokor petrezselyemzöldje
1 csokor zöldhagyma vagy
1 fej fokhagyma
1/2 kávéskanál citromlé
olívaolaj

A zsenge, fiatal, lehetőleg cukorsalátát vágjuk kétujjnyi csíkokra, a kemény húsos paradicsomot kockára, a kígyóuborkát fél karikára, a zöldpaprikát kockára, a petrezselyemzöldjét durvára, a zöldhagymát vagy fokhagymát karikára; keverjük össze sóval, citromlével, olívaolajjal. Közvetlenül fogyasztás előtt készítsük el.

 

SZEMNE (Tisztított vaj - főzési alapanyag)

Hozzávalók:

1 kg vaj
1 evőkanál só
1/2 marék rizs
1 kávéskanál sáfrány

A vajat nagyon kis lángon, esetleg gőz fölött (fontos, hogy ne barnuljon meg) egy csapott evőkanál sóval tegyük fel főni. Amikor forr, tegyük bele a rizst. Kb. háromnegyed óra múlva, amikorra a rizs megpuhul ( a vaj összes víztartalma elpárolog, illetve azt a rizs és a só magába szívta), tehetünk bele egy kanál sáfrányt, majd öt perc múlva levesszük a tűzről, és sűrű szövésű ruhán (vásznon, muszlinon) átszűrjük.

 

LENCSELEVES (Sorabat el adasz)

Hozzávalók:

1 csésze lencse
1 nagy hagyma
1 evőkanál szemne
1/2 csokor aprított petrezselyemzöldje
1 citrom leve
1 csipet só
1/2 kávéskanál római kömény

A lencsét kávédarálón őröljük meg, majd négyszeres mennyiségű vízben főzzük. A szemnében pirítsuk aranyszínűre a vékonyra szelt hagymát, öntsük tálakba, locsoljuk meg citromlével, szórjuk meg a petrezselyemzölddel, s ha van, őrölt római köménnyel.

 

RIZS CÉRNAMETÉLTTEL (Ruzz bissaarijje)

Hozzávalók:

2 pohár rizs
4 pohár víz
2 dkg cérnametélt
2 evőkanál szemne
1 kávéskanál só
1/4 kávéskanál őrölt bors

A rizst (fél órával főzés előtt) alaposan megmossuk, majd leöntjük róla a vizet. Szemnében a cérnametéltet zsemlepirosra pirítjuk, gyorsan felöntjük a vízzel, megsózzuk, borsozzuk, beletesszük a rizst, megkeverjük, majd befedve igen lassú tűzön pároljuk, amíg meg nem puhul. Forrás után már nem szabad keverni! Jó, ha tálalás előtt 20 percet lefedve áll és tovább dagad. Húsos, zöldséges ragukhoz, a marakákhoz adjuk.

 

EGYSZERŰ RIZS (Ruzz)

Hozzávalók:

2 pohár rizs
4 pohár víz
4 evőkanál szemne
2-4 dkg mazsola
2 dkg mandula
2 dkg - esetleg - pineafenyő magja
1 kávéskanál só
1/4 kávéskanál őrölt bors
2 szem szegfűbors
1/4 kávéskanál fahéj

Ugyanúgy készül, mint az előző, de cérnametélt nélkül. Nagyon finom, sültekhez illő körítést kapunk, ha szemnében hámozott mandulát, mazsolát, ha van, pineafenyő magját aranyszínűre pirítunk, s a tetejére szórjuk. (Ha mazsolát is pirítunk rá, vigyázzunk, meg ne égjen: akkor hagyjuk abba a sütést, ha a szemek szép gömbölyű kislabdákká puffadtak, s a színük aranypiros. Ha mazsolát is használunk, akkor egy csipet fahéjat vagy szegfűborsot is tegyünk bele a borssal együtt.)

 

RIZS DARÁLT BÁRÁNYHÚSSAL (Lehme birruzz)

Hozzávalók:

2 pohár rizs
4 pohár víz
20 dkg darált bárány- vagy marhahús
2 evőkanál szemne
2 dkg hámozott mandula
2 dkg földimogyoró
3-4 dkg mazsola, ha van
2 dkg pineafenyőmag
1 kávéskanál só
őrölt bors
2 szem szegfűbors
1/4 kávéskanál fahéj

Készítsünk egyszerű rizst, s púpozzuk egy szép ovális tálra. A darált bárányhúst (szükség esetén marhahús is megteszi) forró szemnében hirtelen pirítsuk néhány percig a mandulával, a földimogyoróval, a mazsolával s a pineafenyőmaggal. Szórjuk bele a fűszereket, majd borítsuk be vele a rizst.

 

TÖLTÖTT CUKKINI (Kusza mahsi vagy dolma kara)

Hozzávalók:

1,5 kg apró, vékony cukkini
25 dkg darált hús
50 dkg kockára vágott birka- vagy marhahús
25 dkg rizs
2 csokor vágott petrezselyemzöldje
2 hagyma
késhegynyi őrölt bors
1/2 kávéskanál fahéj
1 evőkanál vaj
2 dl olaj

A vékony, fiatal cukkininek fúrjuk ki a belsejét. A darált húst, a rizst, az apróra vágott petrezselyemzöldet, az egyik hagymát lereszelve, a borsot, a fahéjat, a kávéskanál sót dolgozzuk el, és a masszával töltsük meg a cukkinit. Majd az apróra vágott húst, a másik apróra vágott hagymát, a sót, a borsot, a fahéjat, a vajat tegyük forró olajba. Néhány perc múlva adjunk hozzá 1/2 liter vizet, rakjuk bele a töltött cukkiniket, s főzzük puhára. Padlizsánból is készíthetjük.

 

TEPSIS HÚS (Lehme bisszinijje)

Hozzávalók:

1 kg hús (bárány, birka vagy marha)
50 dkg hagyma
50 dkg paradicsom
4-5 erős zöldpaprika
3 evőkanál szemne
1 evőkanál só
őrölt bors
3 szegfűbors őrölve vagy 1 kávéskanál fahéj esetleg 1/2 kávéskanál reszelt szerecsendió 1/4 kávéskanál csípős, őrölt cayenne bors

Daráljuk meg a húst, és jól keverjük el a hajszálvékonyra szelt hagymával, 2-3 apróra vágott paradicsommal, 2 csokor finomra vágott petrezselyemzölddel, sóval, csapott kávéskanál borssal, 1/2 kávéskanál szegfűborssal vagy fahéjjal, kevés reszelt szerecsendióval (elhagyható), esetleg csípős cayenne borssal. Egy tepsit kenjünk ki szemnével, terítsük szét benne a fűszerezett húskeveréket, egy-két kanál szemnét tegyünk a tetejére, és díszítsük gazdagon 3-6 cikkekre vágott paradicsommal, 4-5 hegyes, erős zöldpaprikával, esetleg 1-2 cikkekre vágott hagymával. Helyezzük forró sütőbe, és közepes tűznél süssük puhára. Vigyázzunk, nehogy a hús kiszáradjon. (Néhány csepp vizet locsolhatunk rá a sütés elején.)

 

ANTIÓCHIAI MUSZAKKA

Hozzávalók:

a fenti anyagok
továbbá 1-1,5 kg karikára vágott padlizsán vagy cukkini

Ugyanúgy készül, mint a tepsis hús, de 1-1,5 kg karikára vágott padlizsánt vagy cukkinit rétegzünk alá.

 

DAMASZKUSZI MUSZAKKA

Hozzávalók:

1 kg padlizsán
1 kg paradicsom
3 nagy hagyma
10 gerezd fokhagyma
2 csokor petrezselyemzöldje
1 dl olaj
1 kávéskanál só

Szeleteljük fel a padlizsánt, süssük ki forró olajban, majd szedjük ki. A paradicsomot vágjuk karikára, majd a maradék olajban rétegezzük felváltva a sült padlizsánt és a paradicsomot (alulra és felülre paradicsom kerüljön). Tetejére a vastag karikára vágott hagymát tegyük s erre a fokhagymagerezdeket (egészben). Hintsük meg egy kávéskanál sóval és két csokor apróra vágott petrezselyemzölddel. Fedő alatt pároljuk 10-15 percig. Hidegen és melegen is kitűnő.

 

SPENÓT HÚSSAL (Lehme biszbanah)

Hozzávalók:

80 dkg spenót
40 dkg darált hús (bárány, birka vagy marha)
2 evőkanál szemne
1 kávéskanál só
1/4 kávéskanál őrölt bors
szegfűbors
csipetnyi fahéj
2-3 gerezd fokhagyma
1/2 citrom leve

A megmosott spenótot szárastól fűzzük néhány percig. (Vigyázzunk, hogy friss, zöld színét el ne veszítse!) Majd szedjük ki a vízből. Szemnében pirítsuk meg hirtelen (kb. 5 percig) a darált húst, tegyük rá a fűszereket, a zúzott fokhagymát és a spenótleveleket. Egy-két percig forraljuk össze, majd citromlével meglocsolva tálalhatjuk is. Rizzsel nagyon jó, joghurtot is kanalazhatunk hozzá.

 

TÖLTÖTT SZŐLŐLEVÉL
(Varak el ajnab mahsi vagy dolma vagy jabrak)

Hozzávalók:

30 db szőlőlevél
25 dkg rizs
25 dkg darált hús (bárány vagy marha)
1 hagyma
2 paradicsom
1 csomag petrezselyemzöldje
1 kávéskanál só
őrölt bors
1/2 kávéskanál fahéj
5-6 gerezd fokhagyma
1 citrom leve
1 evőkanál szárított fodormenta

Néhány percre tegyük forró vízbe a zsenge szőlőleveleket, majd készítsük el a tölteléket. A rizst forró vízben jól megmossuk, majd megszárítjuk és összekeverjük a darált hússal, az apróra vágott hagymával, paradicsommal, petrezselyemzölddel, sóval, borssal, késhegynyi fahéjjal. A szőlőleveleket fektessük fényes felével lefelé, és a száras végéhez közelebb tegyünk rá egy kanál tölteléket. A levél tövét hajtsuk a töltelékre, majd jobbról, balról annyit hajtsunk a levélből rá, hogy középen kb. 4-5 centiméteres csík maradjon, majd göngyöljük fel a levelet a töve felől egészen a hegyéig, jó szorosan, hogy keskeny, 4-5 cm hosszú, kemény kis rudacskát kapjunk. Töltsük sorra a leveleket, amíg a töltelék el nem fogy. Egy lábas alját rakjuk ki a maradék levelekkel vagy paradicsomszeletekkel, és nagyon szorosan rakjuk sorba egymás mellé majd fölé a töltelékeket. Közben itt-ott dugdossunk közé fokhagymagerezdeket. A tetejére egy kisebb tányért tegyünk nehezéknek, hogy a lobogó vízben ki ne nyíljanak a levelek. Öntsünk rá 2 dl vizet és citromlevet. Fedjük be, és igen lassú tűzön pároljuk legalább 2 óra hosszat, majd egy evőkanál szárított, morzsolt fodormentát dobjunk rá, és főzzük még 20 percig.

 

BÁRÁNY ASZALT SZILVÁVAL (Tadzsin magrebi)

Hozzávalók:

1 kg báránycomb
25 dkg aszalt szilva
2-3 evőkanál szemne
1-2 hagyma

csipet gyömbér
1 kávéskanál kurkuma
1/2 kávéskanál őrölt koriander
1 kávéskanál fahéj
1/2 kávéskanál őrölt bors
2 evőkanál méz

Az aszalt szilvát előző este beáztatjuk. 2-3 evőkanál szemnében vagy olajban forgassuk meg a néhány nagyobb darabra vágott húst, öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje, majd az apróra vágott hagymát, ízlés szerint sót és a fűszereket tegyük bele. Lefedve legalább két óráig pároljuk, amíg a hús meg nem puhul. Adjuk hozzá a szilvát, főzzük újabb 20 percig, ezután csurgassuk bele a mézet, s tegyük vissza még 15 percig főni. Kenyérrel eszik a marokkóiak, de rizzsel is tálalhatjuk.

 

MAGREBI HÚSOS ZÖLDSÉGEK

Hozzávalók:

50 dkg hús (birka, marha vagy csirke)
2 evőkanál olaj
2-3 hagyma
1-2 paradicsom
csipet kurkuma
1/2 kávéskanál őrölt bors
1/2 kávéskanál őrölt koriander
1 kávéskanál só
néhány szál petrezselyemzöldje
1/4 kávéskanál római kömény
1-1,5 kg zöldség (zöldborsó vagy zöldbab, vagy félbevágott sárgarépa, vagy cukkini, vagy padlizsán, vagy burgonya, vagy répa és padlizsán együtt)

Tegyük forró (esetleg olíva)olajba a húst, a cikkekre vágott hagymát, a félbevágott paradicsomot (vagy egy kis kanál pürét) és a fűszereket, néhány szál petrezselyemzöldet, és sózzuk meg. Kb. 5 perc múlva öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje. Főzzük puhára, majd adjuk hozzá a zöldségeket. Marokkóban kenyérrel eszik, de egyszerű rizzsel is finom. Ez a marakáknak egy észak-afrikai változata.

 

HÚSOS ZÖLDBAB I. (Fászulja hadra)

Hozzávalók:

40 dkg birkahús
2 evőkanál szemne
2-3 hagyma
késhegynyi őrölt bors
2 szem szegfűbors
50 dkg paradicsom
50 dkg-1 kg zöldbab

Szemnében pirítsuk pár percig az apróra vágott birkahúst, és néhány perc múlva tegyük hozzá az apróra vágott hagymát, majd a fűszereket, végül a paradicsomot darabolva (vagy egy kis doboz pürét). Öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje. Ha a hús puha, adjuk hozzá a zöldbabot, s együtt főzzük készre. Rizzsel tálaljuk. A marakáknak egy keleti arab változata.

 

HÚSOS ZÖLDBAB II. (Fészulja hadra)

Hozzávalók:

40 dkg birkahús
2 evőkanál szemne
késhegynyi őrölt bors
1/2-1 kg zöldség
50 dkg paradicsom

Ugyanúgy készül, mint az előző, de hagyma helyett 5-6 gerezd fokhagymával, szegfűbors helyett 1/2 kávéskanál római köménnyel vagy korianderrel. A marakáknak szintén egy keleti arab változata.

 

JOGHURTITAL

Hozzávalók:

2 dl joghurt
3 dl víz
1/2 kávéskanál só

A joghurtot a vízzel és a sóval keverjük össze. Jégbe hűtve kitűnő üdítőital.

 

BEDUIN CSEMEGE

Hozzávalók:

25 dkg datolya
2 dl tejföl

Szép érett datolyákat külön edénybe adott tejföllel tálaljuk. A datolyaszemeket mindenki magozza ki, s mártsa meg magának a tejfölben.

 

MAROKKÓI TEA

Hozzávalók:

4 kávéskanál zöld tea
2 kávéskanál szárított fodormenta
8 kanál cukor

A zöld teát, a fodormentát (vagy ha van, néhány szál friss fodormentát) és a cukrot forrázzuk le, majd 5-8 perc állás után szűrjük üvegpoharakba.

 

KARDAMÓMIMAGOS KÁVÉ

Hozzávalók:

5-10 szem kardamómimag
kb. 3-4 dkg kávé

Pörköljünk meg enyhén 5-10 szem kardamómimagot, és együtt őröljük meg a nálunk kapható valamelyik kávéfajtát. Forraljunk vizet, fejenként egy púpos kávéskanállal főzzünk az iménti keverékből bele, kevergetve, időnként a tűzről lekapva, vigyázva, hogy ki ne fusson. Kb. 5 percig forraljuk, cukrozzuk, és néhány perces állás után töltsük apró üvegpoharakba vagy fül nélküli, kis porcelánfindzsákba.

---------------------------------

 

 

 

Djidjeliné Czirók Viktória Eszter
Ételek, édességek az arab világból

A kellemes ízű, egzotikus ételek kedvelőinek
Pápa, Jókai Mór Városi Könyvtár, 2004. 69 oldal, ill.
Forrás: http://jmvk.compunet.hu/szoveg/kiadvany_new/czirok.htm

Tartalomjegyzék

Előszó

Előszó a receptgyűjteményhez

 

Selyemleves (Haríra)
Fehérleves (Sorba beida)
Birkahús leves (Sorba hamra)
Tarhonyaleves lóbabbal (Berkúkesz)
Húsgombóc leves
Paradicsomos csirkeleves
Halleves
Rákleves
Sárgarépa saláta
Cékla saláta
Fejes saláta dióval
Vegyes saláta
Burek darált hússal
Burek spenóttöltelékkel
Burek tengeri rákkal
Sajtos burek
Csicseriborsó lepény
Paradicsomos tonhal sütőben
Olajban sült tengeri hal
Tengeri halszeletek sütőben
Tengeri hal paradicsommártásban
Tengeri rák csípős mártásban
Borjúláb száraz babbal
Hagymás sült máj
Paradicsomos máj
Savanykás birkamáj
Borjúnyelv rántva
Borjúnyelv fokhagymával
Keverék főzelék (Hâlóta)
Padlizsán zöldpaprikával
Paradicsom serpenyőben
Rakott padlizsán
Rizses spenót
Kuszkusz birkahússal
Kuszkusz zöldborsóval
Kuszkusz mazsolával
Birkahús almával
Birkahús aszalt szilvával
Töltött articsóka (Dolma)
Petrezselymes darált hús
Birkahús sült burgonyával (Kebeba)
Birkahús szfiriával
Sajtos krokett: szfiria
Birka egyben sütve (Mésui)
Töltött mésui
Rablóhús birkahúsból
Parázson sült paprika, paradicsom
Csirke olívabogyóval
Tyúk paprikásan (Stetha bel dzsedzs)
Gyömbéres csirke
Csirke bundában
Csirkemell felfújt

Sütemények, édességek:

 

Marcipán készítése
Baklawa
Cukrozott mandulás rombuszok
Rózsás koszorúk
Algíri forgácsfánk
Tuniszi sütemény
Szézámmagos keksz
Mandulás kosárkák
Ünnepi eledel (Tadzsin lehlu)
Töltött datolya
Datolyás golyó
Kókuszos golyó
Kókuszos eper
Citromos torta
Grépfruitdzsem
Narancsdzsem
Fügedzsem
Citrombefőtt

 

 


 

 

Előszó

A hatvanas évektől napjainkig hosszú algériai tartózkodásom lehetővé tette, hogy megismerjem az algériai társadalmat, kultúrát, szokásokat és a változatos konyhaművészetet.

Így örömmel mutatok be magyarországi honfitársaimnak néhány étel- és süteményreceptet az Algériában legismertebbek közül. Remélve, hogy a bemutatott receptek megnyerik az olvasó tetszését, jó étvágyat kíván:

 

 

Djidjeliné Czirók Viktória Eszter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előszó a receptgyűjteményhez

 

Egy kis receptgyűjteményt tart a kezében az érdeklődő. Olvasásra, ismerkedésre, kipróbálásra. Aki teljesen ismeretlen eljárásokra, anyagokra, ízekre számít, kellemesen fog csalódni: kicsi a világ! Ismerősként köszön vissza a pirospaprika–kömény íz-együttes, meg egy csomó más, a babérlevéltől a fokhagymáig, a kakukkfűtől a fahéjig.

Algéria, ez az észak-afrikai arab ország, sok kulturális, kulináris hatást őriz a római birodalomtól a török szultánságig. Jellegzetesen Földközi-tenger vidéki paradicsomos, olívaolajas, birkahúsos ételei mellett ott vannak a sivatagi nomádok főzési szokásai, az Andalúziából átmentett marcipános édességek.

Ez a gyűjtemény olyan, főleg hagyományos ételeket tartalmaz – néhány kivétellel –, amelyeket gyakran kipróbáltunk. Gyűjtésükbe és közreadásukba közreműködött a magyar kolónia néhány lelkes tagja, háziasszonyok és családanyák, akik sikerrel vették fel a harcot az emigráns sors mélabúja ellen a fehér asztal, a jól ellátott család örömének eszközeivel.

A cél az volt, hogy a bemutatott ételek egyrészt jellegzetesen helyiek legyenek, másrészt meg lehessen azokat főzni a magyar nyersanyagkínálatból. A világ egyre inkább egységesül, egyre inkább esszük ugyanazt a föld bármelyik pontján. Üdítő színfoltot jelenthet néhanapján „valami más”, étvágygerjesztően szokatlan, ismeretlenül is ismerős. Az érdekesség kedvéért néhány étel arab nevét is feltüntettük. Közreműködtek e könyv megjelenésében:

Gombik Ottília
Kovács Katalin
Seprenyi Erzsébet
Zala Ágnes
algíri lakos magyar állampolgárok, és jómagam: Czirók Viktória Eszter

Gombik Ottília (Pozsony) gyűjteményéből valók: az 5, 6, 9, 10, 16, 21, 32, 33, 40, 52, 61-es számú receptek. (Húsgombóc leves, Paradicsomos csirkeleves, Sárgarépa saláta, Cékla saláta, Sajtos burek, Tengeri hal paradicsommártásban, Rakott padlizsán, Rizses spenót, Petrezselymes darált hús, Csirkemell felfújt, Ünnepi eledel.)

Kovács Katalin (Tarnaszentmiklós) gyűjteményéből valók: a 17-es és 60-as számú receptek. (Csicseriborsó lepény, Mandulás kosárkák)

Seprenyi Erzsébet (Maglód) gyűjteményéből valók: az 1, 2, 4, 26, 41, 46, 47, 48, 49, 54, 55, 56-os számú receptek. (Selyemleves, Fehérleves, Tarhonyaleves lóbabbal, Savanykás birkamáj, Birkahús sült burgonyával, Rablóhús birkahúsból, Parázson sült paprika, paradicsom, Csirke olívabogyóval, Tyúk paprikásan, Baklawa, Cukrozott mandulás rombuszok, Rózsás koszorúk)

Zala Ágnes (Budapest) gyűjteményéből valók: a 62, 63, 64, 65, 66-os számú receptek. (Töltött datolya, Datolyás golyó, Kókuszos golyó, Kókuszos eper, Citromos torta)

 

 

 


A receptek általában 4 – 6 személyre szólnak

 

 

1. Selyemleves (Haríra)

 

Hozzávalók:

- 1 kg csontos, levesnek való marhahús

- 100 g beáztatott csicseriborsó

- 1 sárgarépa

- 1 fehérrépa

- 1 cukkíni

- 1 póréhagyma

- 1 vöröshagyma

- 1 krumpli

- 1 zellerlevél

- 1 csokor koriander

- csipetnyi sáfrány vagy kurkuma

- 3 szem bors, szegfubors,

- 1 kiskanál fuszerkömény, só

- 2 kanál paradicsompüré

Habaráshoz: 2 evokanál liszt, 1 citrom leve, kevés víz

 

Három liter vizet öntsünk a fazékba, tegyük bele a húst, a zöldségeket, sót és fél csomag koriandert. Ha minden megpuhult, kivesszük a húst és a csicseriborsót, a többit átpasszírozzuk. Töltsünk a vízhez, ha nagyon elpárolgott és fuszerezzük. Adjuk hozzá a két kanál paradicsompürét és forraljuk 15 percig. A lisztet keverjük el a citromlével és egy kevés vízzel, ezzel habarjuk be a levest, jól összefozzük.

Tálaláskor egy csipet köményt szórunk rá apróra vágott koriander levelekkel. Csepegtessünk citromot a tányérba.

 

 

 

 

 

 

2. Fehér leves (Sorba beida)

 

Hozzávalók:

- 1 csirke aprólékja

- 1 kg birkahús

- 3 evokanál étolaj

- 100 g beáztatott csicseriborsó

- 1 nagy vöröshagyma

- 1 csokor petrezselyem zöldje

- só, bors, 1 mokkáskanál fahéj

- cérnametélt

Habaráshoz 1 tojás sárgája, 1 citrom leve

 

A hagymát belereszeljük a fazékba, rátesszük a húsokat, az olajat és a fuszereket. Lassú tuzön pároljuk, nem szabad zsírjára sülnie. Majd öntsük fel 3 l vízzel, beletesszük a csicseriborsót, a csokor petrezselymet. Lassan forraljuk, míg meg nem puhul a hús. Vegyük ki a petrezselymet, ellenorizzük a víz mennyiségét. Tegyünk hozzá, ha nagyon elfott.

Belefozzük a cérnametéltet. Tálaláskor a tojás sárgát elkeverjük a fél citrom levével, egy kevés, apróra vágott petrezselyemzölddel és rámerjük a forró levest.

Fozhetünk bele marhahúsból készült, dió nagyságú gombócokat.

Hozzávalók: darált marhahús

apróra vágott vöröshagyma

petrezselyem

só, bors, tojásfehérje

a leves félidejénél.

 

 

3. Birkahús leves (Sorba hamra)

 

Hozzávalók:

- 3 evokanál étolaj

- 500 g csontos birkahús feldarabolva

- 1 nagy fej vöröshagyma

- 3–4 gerezd fokhagyma

- 150 g beáztatott csicseriborsó

- 1 kg zöldborsó

- 1 kg cukkíni

- 3-4 evokanál paradicsompüré

- 1 mokkáskanál kurkuma

- csipetnyi bors, só

- 1 kávéskanál pirospaprika

- levestészta

- 1 csokor korianderlevél

- néhány apróra vágott borsmentalevél

- citromlé

 

Az apróra vágott vöröshagymát megpároljuk az olajon és hozzáadjuk a húsdarabokat. Átforgatjuk, hozzáadjuk a pépesített fokhagymát, a csicseriborsót, a kurkumát, paprikát, borsot, megsózzuk és kevés víz hozzáadásával félpuhára pároljuk. Ekkor adjuk hozzá a zöldborsót, tovább pároljuk, majd egy negyed óra múlva a kis kockákra darabolt cukkínit, ez fo meg a leghamarább. Ha a hús megpuhult, adjuk hozzá a vízben elkevert paradicsompürét, öntsük fel, hogy megfelelo suruségu legyen, és forraljuk néhány percig.

Fozzük bele a levestésztát. Tálaláskor minden tányér levest hintsünk meg apróra vágott koriander- és mentalevelekkel, és cseppentsünk rá néhány csepp citromlét.

 

 

 

 

4. Tarhonyaleves lóbabbal (Berkúkesz)

 

Hozzávalók:

- 250 g hántolt, száraz lóbab

- 3 evokanál olaj

- 1 vöröshagyma

- 1 fej fokhagyma

- 1 kávéskanál orölt koriander

- babérlevél

- csipetnyi bors

- kevés bazsalikom

- 1 k. kanál pirospaprika

- 2 evokanál paradicsompüré

- befozéshez 2 – 3 kanál tarhonya

- tálaláshoz friss bazsalikom, mentalevél, korianderlevél

 

Tegyünk 3 liter vizet egy fazékba (kukta is lehet), adjuk hozzá a lóbabot, hagymákat, fuszereket, olajat, paradicsomot. Addig fozzük, míg a lóbab megpuhul. Ha nehezen puhulna, adjunk hozzá egy csipetnyi szódabikarbónát.

Daráljuk le a megfott zöldségeket, ha szükséges, öntsünk vizet hozzá. Fozzük bele a tarhonyát. Jó suru levest kell, hogy kapjunk.

Tálaláskor frissen vágott koriander- és mentalevelet, bazsalikomot szórunk rá minden tányérban.

 

 

 

5. Húsgombóc leves

 

Hozzávalók:

- 125 g darált hús

- 1 fej vöröshagymahagyma

- 1 evokanál reszelt vöröshagyma a darált húsba

- 3 evokanál olaj

- 1 tyúkhúsleveskocka

- késhegynyi fahéj és sáfrány

- csipetnyi bors

- 1 kisebb tojás

- citrom karikákra vágva

- apróra vágott petrezselyem

- 2–3 evokanál cérnametélt

 

Az apróra vágott hagymát a felhevített olajban megfonnyasztjuk, hozzáadjuk az elmorzsolt leveskockát a fuszerekkel együtt, felöntjük egy liter vízzel. Az egészet felforraljuk. Néhány perces fozés után belerakjuk a húsgombócokat és a fozést tovább folytatjuk.

Gombóckészítés:

A darált húst sózzuk, borsozzuk. Hozzáadunk egy kisebb tojást, a reszelt hagymát és egy kevés zöldpetrezselymet. Az egészet összedolgozzuk és a masszából mogyoró nagyságú gombócokat formálunk.

Végezetül a cérnametéltet fozzük bele, megszórjuk apróra vágott petrezselyemmel és citromkarikákkal tálaljuk.

 

 

 

6. Paradicsomos csirkeleves

 

Hozzávalók:

- 1 csirke (lehet aprólék és egy-két húsosabb darabja)

- 1 nagy fej vöröshagyma

- 4 gerezd fokhagyma

- 4 érett paradicsom

- 1 kanál paradicsompüré

- 1 csokor korianderlevél

- 1 kanál étolaj (ha a csirke elég zsíros)

- só, pirospaprika

- 1 csípos zöldpaprika

- cérnametélt

 

A feldarabolt csirkét felhevített olajon sütögetjük 5 percig, állandóan forgatva, kevergetve.

Közben a paradicsomokat forró vízbe mártjuk, héjukat lehúzzuk, húsukat pedig pépesítjük a mixerben. A hagymát, fokhagymát meg a koriandert apróra vágjuk és a paradicsompéppel, 1 kanál paradicsom-pürével meg a fuszerekkel együtt a húshoz adjuk. Lassú tuzön addig fozzük, míg a csirke húsa meg nem puhul.

Ekkor a csirkedarabokat a levesbol kiszedjük. A húst lefejtjük a csontokról, tetszés szerinti darabokra vágjuk és a cérnametélttel együtt a levesbe tesszük vissza. Az egészet még tíz percig fozzük. Korianderrel megszórva tálaljuk.

 

 

 

7. Halleves

 

Hozzávalók:

- 500 g tengeri hal (legalább 2 – 3 fajta)

- 3 evokanál étolaj

- 3 – 4 friss paradicsom

- 1 vöröshagyma

- 1 csokor korianderlevél

- 1 ágacska zellerlevél

- 1 csipetnyi orölt szegfubors

- késhegynyi bors, só

- 1 evokanál paradicsompüré

 

Tálaláshoz: 2–3 evokanál majonéz (csípos) pirospaprikával elkeverve, pirított kenyérszeletkék

 

A kiolvasztott, megtisztított halakat tegyük fel egy nagy fazékba az egész paradicsomokkal, a kettévágott hagymával, a koriander és zellerlevelekkel, sózzuk. Öntsük fel másfél liter vízzel, forraljuk fel, fozzük meg.

A megfott halat szedjük egy tálra, csontozzuk ki. Ha a fejével együtt fott egész halról van szó, fejtsük le róla az eheto részeket. Távolítsuk el a csontokat és a fejét.

A megfott zöldségeket daráljuk le, ügyelve, hogy kiszedjünk minden szálkás, csontos részt. Daráljuk át másodszor is, ezúttal a kicsontozott haldarabokkal együtt.

Az átdarált zöldséget és halat tegyük vissza a levesbe, fuszerezzük a borssal és a szegfuborssal. Adjuk hozzá az étolajat és a paradicsompürét, egy csészényi vízben elkeverve. Forraljuk még 10–15 percig.

Tálaláskor az asztalra tegyünk pirospaprikával (ízlés szerint csípossel) elkevert majonézt egy tálkában, és egy másikban pirított kis kenyérszeletet. Mindenki maga keni meg a kenyerét majonézzel és dobja a levesbe néhány pillanatra, míg megdagad.

 

 

 

8. Rákleves

 

Hozzávalók:

- 250 g fagyasztott tengeri rák

- 2 kanál étolaj

- 1 friss paradicsom

- 2 gerezd fokhagyma

- 2 babérlevél

- 1 ágacska kakukkfu

- 1 vöröshagyma

- 2 evokanál rizs

- 1 evokanál paradicsompüré

- csipetnyi bors és só

- 1 csokor korianderlevél

 

Hámozzuk ki a rákokat páncéljukból, ha már a fagyasztásból kiengedtek. Tegyük egy fazékba az apróra darabolt paradicsommal, a babérlevelekkel és a kakukkfuvel. Sózzuk meg, öntsük fel 1 liter vízzel és kezdjük fozni.

Közben reszeljük le a vöröshagymát, pároljuk át a forró olajban, adjuk hozzá a fövo leveshez. Tegyük még bele a kanálnyi paradicsompürét, amit elkevertünk egy pohár vízben, borsozzuk. Vágjuk apróra a korianderleveleket, tegyük a leveshez, majd a rizst is adjuk hozzá. Fozzük együtt, a végén ellenorizzük suruségét és szükség szerint még öntsük fel vízzel.

 

 

 

A saláták

A salátaöntethez használt ecet erosségétol függoen adagoljuk hozzá az olajat. A gyengébb ecethez egyenlo mennyiségben, az erosebbhez feleannyi ecetet számoljunk. Kóstoljuk meg az összeállított salátalevet, ízlés szerint javítsunk rajta.

 

 

 

9. Sárgarépa saláta

 

Hozzávalók:

- 500 g sárgarépa

- 5–6 gerezd fokhagyma

- 1 csípos paprika

- 1 kiskanál pirospaprika

- 1 kiskanál só

- 3 kanál olaj

- 3 kanál ecet

- orölt kömény tetszés szerint

 

A megtisztított sárgarépát sós vízben félpuhára fozzük és karikára vágjuk.

A csípos paprikát, fokhagymát, sót, pirospaprikát mixerben, vagy mozsárban pépesítjük. A pépet egy pohár vízzel és az olajjal, ecettel hígítjuk. Felforraljuk. Hozzáadjuk a karikára vágott sárgarépát és lefedve, takaréklángon, még kb. 15 percig fozzük. Hidegen, eloételként tálaljuk.

 

 

 

10. Cékla saláta

 

Hozzávalók:

- 500 g cékla

- 1 kis fej vöröshagyma (vagy zöld)

- 2 keményre fott tojás

- 2 gerezd fokhagyma

- 1 kiskanál mustár

- 1 kanál vágott petrezselyem

- 4 evokanál olaj

- 3 evokanál ecet

- só, bors

 

A megfott céklát apró kockákra vágjuk és egy tálba tesszük.

Az ecetbol, olajból, mustárból, az apróra vágott fokhagyma, petrezselyem hozzáadásával vinegrette-mártást készítünk és a céklára öntjük. A salátát hagymakarikákkal, apróra vágott tojással, petrezselyemmel és olívával díszítjük.

 

 

 

11. Fejes saláta dióval

 

Hozzávalók:

- 1 fej saláta

- 2 – 3 gerezd fokhagyma

- néhány gerezd dióbél

- só, bors

- 3 evokanál olaj (olíva, ha lehet)

- 2 evokanál étolaj

 

Kaparjuk el a fokhagymagerezdeket, törjük meg a diógerezdeket durvára. Az ecetet verjük fel a sóval, borssal, majd az olajjal, keverjük bele a fokhagymát és a diót. Az alaposan megmosott, lecsöpögtetett salátaleveleket szárogassuk meg, hogy minél kevesebb víz maradjon rajta.

Vágjuk a salátát laskára, tegyük egy mélyebb salátástálba. Öntsük rá a salátalevet, két villával forgassuk meg benne és azonnal tálaljuk, mert a saláta hamar összeesik.

 

 

 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Pontos idő
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Hajnal az erdőn
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?