Történelemportál
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Világtörténet
 
Hazánk történelme
 
Ókori Róma
 
NRB
 
OMM
 
Sportesemények
 
I. világháború
 
II. világháború
 
Dolgozatra készülni
Tartalom
 
Dolg.-ra készülni
Tartalom
 
Római Császárság
A császárság kora
 
Fő szócikk: Római császárkor

A császárkor (részletesen lásd az egyes császárok nevénél) két nagyobb szakaszra tagolódik: a principatus (I. e. 27–i. sz. 284) és a dominatus (284–476) korára. A principatus korában a köztársasági intézmények, noha sokáig még léteztek, teljesen kiüresedtek és jóformán minden jelentőségüket elvesztették. Diocletianus (284–305) átszervezte a birodalom közigazgatását, a polgárokból alattvalók (subiecti) lettek, s a birodalom dominatusszá, abszolút monarchiává vált.

A principatus kora

AugustusAugustus

Augustust, miután triumviri felhatalmazása lejárt, többször consuli, majd i. e. 27-től az egész birodalomra kiterjedő proconsuli hatáskörrel ruházták fel; i. e. 23-ban a néptribunusi jogokat is megkapta, i. e. 12-től pontifex maximus és pater patriae.

Augustus átszervezte a hadsereget: 25 légiót mint állandó haderőt állandóan fegyverben tartott – ezek egy része a provinciákban állomásozott, elosztásuk a hadi helyzethez igazodott –, személyes biztonságára pedig a 9 cohors praetoriánus gárda, illetve germán testőrsége felügyelt. Átrendezte a provinciák helyzetét: a már korábban pacifikált tartományokat a Senatus igazgatta (itt nem állomásozott hadsereg), a hadászatilag jelentős vagy még nem pacifikált provinciákat pedig Augustus kormányozta megbízottai által (legati Augusti pro praetore). A közvélemény caesari hódításokat várt tőle, Augustus hangsúlyozott politikai törekvése azonban a birodalom békéjének helyreállítása, a pax Romana (Augusta) megteremtése volt. Mindazonáltal uralkodása idején Róma nagy területeket hódított meg: csapatai elérték a Duna középső folyását (Pannonia meghódítása), és az Elbáig nyomultak előre.

Nagymértékben csökkent a senatus hatalma: a kül- és belpolitikát egyaránt Augustus irányította. A pénzügyekben az Augustus által létrehozott fiscus adta ki az arany- és ezüstpénzeket, a senatusi aerariumhoz csak a váltópénzek verése tartozott. Az uralkodó a családi ügyekbe is beavatkozott: a vagyonos rétegek közmondásosan erkölcstelen életmódja miatt i. e. 18-ban a senatori és lovagrend számára kötelezővé tette a házasodást, a házasságtörés ellen pedig szigorú rendelkezéseket hozott. Augustus i. sz. 14. augusztus 19-én Nolában halt meg. Halála után istenné avatták (consecratio). Utódjával, Tiberiusszal kezdetét vette a római császárkor első dinasztiájának, a Iulius–Claudius-dinasztiának az uralma.

A Iulius–Claudiusok egy évszázados uralkodása alatt Itália élete megváltozott. Kialakult a nagy kiterjedésű földbirtokok, a latifundiumok rendszere – Augustus egy rendelete szerint a senatoroknak jövedelmük egyharmadát itáliai földvásárlásba kellett fektetni. Ezeken a hatalmas földeken már nemcsak rabszolgákat, hanem – bérlőként – szabadokat is dolgoztattak. A provinciákból (főleg Africából és Aegyptumból) behozott olcsó gabona miatt az itáliai gazdaságok jövedelmezőbb termékek (gyümölcs, bor, olaj stb.) termelésére tértek át, melyekből a birodalom minden részébe exportáltak. Fellendült a kézművesipar: a fazekasműhelyekben tömegesen állították elő a tartós mázzal bevont, védjeggyel ellátott agyagtárgyakat (terra sigillata), s jelentős volt az üveg- és bronzáruk termelése. A tartós béke felélénkítette a kereskedelmet, a birodalom területét behálózták a kereskedelmi útvonalak.

A Római Birodalom kiterjedése i. e. 133-ban (piros), i. e. 44-ben (narancssárga), i. sz. 14-ben (sárga) és i. sz. 117-ben (zöld).A Római Birodalom kiterjedése i. e. 133-ban (piros), i. e. 44-ben (narancssárga), i. sz. 14-ben (sárga) és i. sz. 117-ben (zöld).

Változások történtek a közigazgatásban is. A lovagrend hivatali nemességgé emelkedett. A provinciák adózási rendjének és közigazgatásának megváltozásával a lovagok elvesztették fő bevételi forrásaikat – az adóbérleteket, ill. provinciális kereskedelmi és hitellehetőségeik nagy részét –, megnövekedett azonban közigazgatási szerepük. Augustus óta közülük kerültek ki a császári jövedelmek kezelői (procuratorok) és a főbb tisztviselők (praefectusok). Az új hivatalnoki réteg megbízhatóbb támasza volt a császári hatalomnak, mint az arisztokratikus hagyományaihoz ragaszkodó senatori rend. A császári hivatali apparátus megteremtése Claudius császár (41–54) nevéhez fűződik: megszervezte többek között a császári magánkincstárat (a provinciális kincstárak és a római könyvelési központ összevonásával), felállította a császári bürokrácia főbb hivatalait, állami postát hozott létre, s elkülönítette a császári magánjellegű és állami ügyek intézését. Ebben az időszakban alakultak ki a császárkorra jellemző településformák: a falu (vicus), ill. a város (civitas), melynek két formája a municipium és a colonia volt. A falvak közigazgatásilag valamelyik városhoz tartoztak, a városok pedig önálló önkormányzattal rendelkeztek. A két városi településforma közül a colonia volt a magasabb rangú, s tagjai római polgárok voltak. Claudius alapította többek között Savariát (Szombathely), mely colonia rangú város volt.

A Flavius-dinasztia (69–96; Vespasianus, Titus, Domitianus) idején átszervezték a császári földbirtokrendszert: az állami földeket (ager publicus) beolvasztották a császári birtokba (res privata). A császári birtokon a rabszolgák mellett bérlők (colonusok) dolgoztak, akik a bérleti díjon felül a bérletbe nem adott földeken 6–12 napi ingyen munkát is teljesítettek. A hadsereg összetétele is megváltozott. Vespasianusig a legiókban csak itáliaiak szolgálhattak, a provinciák lakói adták a segédcsapatokat. Vespasianustól a polgárjoggal nem rendelkező provinciálisok is bekerültek a legiókba, s leszerelésük után (vagy valamilyen kiemelkedő haditettet végrehajtva) megkapták a polgárjogot.

Az Antoninus császárok (96–192; Nervától Commodusig) nem leszármazás, hanem örökbefogadás alapján követték egymást; a császár a környezetéből maga jelölte ki utódját, fiává fogadta (adoptio) és felruházta a hatalom minden tartozékával. A birodalom ebben az időszakban, Traianus császár alatt érte el legnagyobb kiterjedését. Magába foglalta északon, az Al-Duna vidékén Daciát, a Fekete-tengertől keletre Armenián át egészen a Kaszpi-tengerig nyúlt, bekebelezte Asszíriát, Mezopotámiát, Arábiát, Egyiptomot és Kürénét.

Antinous Mondragone, Hadrianus (állítólagos) szeretőjeAntinous Mondragone, Hadrianus (állítólagos) szeretője

Hadrianus alatt a császári közigazgatás az egész birodalmat behálózó, egységes szervezetté vált. A legfőbb irányító és ellenőrző testület a császári tanács (consilium principio) volt, melynek tagjait a császár nevezte ki. A közigazgatás a praefectusok feladata volt, akik között a legmagasabb rangú a két praefectus praetorio volt. A provinciákban helytartók (procuratorok) igazgatták az államügyeket. Ebben az időben a 40 római provincia közül már csak 11 tartozott a senatus irányítása alá. A birodalom megerősített határvonala, a limes, melyet még Domitianus kezdett el építeni, Hadrianus alatt egységes védőrendszerré vált. A hadsereg a határvonal mellett állomásozott, állandó jellegű, kőből épített, ill. földsánccal megerősített kiegészítő táborokban. A császárság erre az időre véglegesen egyeduralommá, bürokratikus abszolutizmussá vált, a 3. századra pedig nyílt katonai diktatúrává fejlődött.

A katonacsászárok kora (193–284; Septimius Severustól Diocletianusig) négy császár hatalmi harcával kezdődött; közülük a pannoniai légiók legatusa, Septimius Severus került ki győztesen. A gazdaság hanyatlásával a pénz elértéktelenedése felgyorsult, s ezzel együtt egyre nagyobb szerepet kapott a szabadok által végzett kötelező közmunka (munus). Caracalla a birodalom szabad lakóinak (a fegyverrel leigázottak kivételével) megadta a polgárjogot. A Severus-dinasztia (235) bukása után trónra lépő Maximinus Thraxszal a katonai anarchia kora köszöntött a birodalomra. A sorozatos államcsínyek és az erősödő külső támadások zűrzavaros állapotokat idéztek elő. Tetőzött a gazdasági válság, a pénz jóformán elértéktelenedett. A stabilizálódási folyamat, mely Gallienus (260–268) intézkedéseivel indult meg, végül Diocletianus (majd Constantinus) dominatusához vezetett.

A dominatus kora

A tetrarchák. A 4. század elején készült porfír szoborcsoportA tetrarchák. A 4. század elején készült porfír szoborcsoport

Diocletianus (284–305) megosztotta hatalmát: ő maga a keleti, társcsászára, Maximianus a nyugati területet kormányozta (Nicomedia, ill. Mediolanum székhellyel). Később ez a rendszer bonyolultabbá vált, miután mindketten egy-egy utódlási joggal felruházott alcsászárt (caesar) választottak maguk mellé. Diocletianus célja ezzel a tetrarchikus rendszerrel a császári hatalom decentralizálása volt: így a császári testület egy tagja mindig jelen lehetett a fontos területeken. A birodalmat 12 közigazgatási körzetre (dioikészisz) osztották. A provinciák számát (ezek ekkor már mind császáriak voltak) további kettéosztásokkal 100-ra emelték, és magát Itáliát is tartományokra osztották. A provinciák szerkezete egységessé vált: minden helytartó mellé hivatali apparátust (officium) szerveztek.

A hadsereg is átalakult, a katonai igazgatás elvált a polgári közigazgatástól: a provinciális hadseregek vezérei (dux) csak a központi hatalomnak voltak alárendelve. A határvédő légiók állománya főleg barbár telepesekből állt össze; a harcoló légiók a négy császár közelében állomásoztak, ők adták az uralkodók katonai kíséretét (comitatus). A decentralizált uralmi rendet ellensúlyozták a főképpen a közigazgatást érintő központosító és egységesítő törekvések. A municipiumok és coloniák elveszítették autonómiájukat, vezetőik feladata az állami kötelezettségek, adók és közmunkák behajtása és elvégeztetése lett.

Diocletianus bevezette a kettős adózás (iugatio–captatio, azaz föld- és fejadó) rendszerét. A pénzromlást új pénzek kibocsátásával, ill. az árak és a bérek maximalizálásával állította meg. Hogy a pénz vásárlóértékét tartósítsa, az összes árucikk és munkabér értékét az általa kibocsátott denariusban (kb. 3,4 g bronz) határozta meg (azaz kiiktatta a piac önmozgását).

A dominatus (Theodor Mommsen elnevezése) rendszerében a császár feltétlen ura volt alattvalóinak, egyben isteni személy. Személye körül bonyolult szertartásrend szabályozta az életet. Ajtónállók során keresztül lehetett bejutni hozzá, s szokás lett mindent, ami vele kapcsolatos (lakóépületét, tanácsát stb.), szentnek nevezni. A császár bíborba és aranyba öltözött, diadémet viselt, és elé lépve kötelező volt a (perzsa eredetű) adoratio szertartása: mély meghajlás (proszkünészisz) és kézcsók.

A kereszténység terjedése

A keresztény vallás a 2. században kezdett szélesebb körben elterjedni. Nero óta a keresztényeket titkos és tilalmas társaságnak (collegium illicitum) tekintették, melynek tagjait halállal is sújthatták. Néha amfiteátrumokban vadállatok elé vetették a hitükhöz ragaszkodókat – Marcus Aurelius alatt Lugdunumban (Lyon) 20 keresztény szenvedett ilyen módon mártíromságot. Rendszeres üldözésük azonban csak Diocletianus uralkodása alatt öltött komoly méreteket. Ennek során sokan tagadták meg hitüket, de nagy volt a vértanúk és a kényszermunkát vállalók száma is. Diocletianus halála után keresztényellenes rendeletei érvényben maradtak, végrehajtásuk azonban már akadozott. Végül Constantinus milánói ediktuma (313) vallásszabadságot adott a keresztényeknek: üldözésük véget ért, elkobzott javaikat visszakapták.

A keresztény vallás (pontosabban az arianizmussal és más eretnek irányzatokkal szemben álló nicaeai katolikus irányzat) I. Theodosius és társcsászárai alatt 394-ben államvallás lett (una vera catholica fides), minden más kultuszt betiltottak.

A feudalizmus csírái

Egy mozaik Constantinusról a Hagia Sophia székesegyházbanEgy mozaik Constantinusról a Hagia Sophia székesegyházban

Constantinus alatt, Diocletianus kezdeményezései nyomán kialakult a több évszázados érvényű császári bürokrácia kormányzási rendszere. A legfőbb kormányzó testület a császári tanács (consistorium sacrorum) volt, melynek tagjai a kormányzati szervek vezetői mellett azok voltak, akiket a császár comes címmel tüntetett ki (comites consistorii). A helyi közigazgatás legfőbb szerve a három praefectus praetorio volt (a keleti, a középső és a nyugati területek élén). Az egyes provinciacsoportokat a nekik alárendelt vicariusok irányították.

Constantinus volt az első császár, aki a colonusok önkényes elköltözését, más birtokra való elköltözését megtiltotta és szigorúan büntette. A parasztokat röghöz kötötték, a kézműveseket collegiumokba kényszerítették. Constantinus és utódai alatt olyan kasztszerű társadalmi viszonyok kezdtek kialakulni, ahol a nagy társadalmi csoportok tagjai, senatorok, hivatalnokok, kézművesek, parasztok stb. örökölték társadalmi helyzetüket, s e körből gyakorlatilag lehetetlen volt kitörni. Az elvileg még rabszolgatartó társadalom mélyén feudális viszonyok kezdtek kibontakozni.

A Diocletianus és Constantinus által létrehozott dominatus rendszere a 3. század nagy gazdasági válsága után megszilárdította a Római Birodalmat, de ez a stabilitás csak időleges volt, mintegy előkészítője annak a sokkal súlyosabb válságnak, amely végül romlásba döntötte Rómát.

A népvándorlások

Népvándorláson a Római Birodalmon kívüli, főleg germán, ill. iráni, pravoszláv, türk stb. törzsek kelet–nyugati, ill. észak–déli irányú tömeges megmozdulásait értjük. A 360-70-es években a Belső-Ázsiából a Volga vidékére nyomuló hunok elől menekülő vizigótok bebocsátást kértek a Római Birodalom területére (376). Letelepedési szerződésük után a gótok államot alkottak az államban, királyuk államfői hatalommal rendelkezett a kijelölt területen. A gót betelepülést más barbár törzsek letelepülése követte (foederatus – azaz szövetségesi – joggal). Theodosius (379/394–395) halála után fiai, Arcadius és Honorius felosztották a birodalmat. Ezzel megszűnt a birodalom egysége, létrejött a Keletrómai Birodalom – Konstantinápoly (Bizánc) központtal – és a Nyugatrómai Birodalom, melynek fővárosa 402-től Ravenna lett.

A Nyugatrómai Birodalom a szakadás után még nyolc évtizedig állt fenn, ez alatt a germán, hun, alán stb. támadások miatt egyre szűkebb határok közé szorult, sorra elveszítette a tartományai feletti fennhatóságát. A gótok 410-ben Alarich vezetésével végigdúlták Itáliát, elfoglalták Rómát is. A hun támadások a 400-as évektől veszélyezették főleg a Keletrómai Birodalom területeit – ezeket hadisarcok fizetésével igyekeztek elhárítani. Attila hun király serege 451-ben kelt át a Rajnán; előrenyomulásuk a catalaunumi csata után megtorpant, ám a következő évben Itáliába is betörtek, s egészen Aquileiáig nyomultak.

Attila halála (453) után a hun birodalom széthullott. A hun veszedelem elmúlása után Rómában gyorsan váltották egymást a császárok; a városban anarchisztikus állapotok uralkodtak el, amit tetézett a folyamatos külső fenyegetés is. 455-ben a volt Africa provincia területén királyságot alapított vandálok elfoglalták s kifosztották Rómát. A gót szövetségesek függetlenítették magukat. 476-ban a kiskorú Romulus Augustulus császárt Odoaker germán hadvezér megfosztotta hatalmától, a császári jelvényeket pedig Konstantinápolyba küldte, Zénó keletrómai császárhoz. Ezzel Itália egyike lett az önálló germán királyságoknak. A keleti császárok ettől fogva a Római Birodalom egyedüli uralkodóinak tekintették magukat, s a formaságok életben tartásával igyekeztek megtartani a germán államok feletti jogi fennhatóságot. I. Justinianus (527–565) még megpróbálta visszaállítani a birodalom egységét, ez azonban már nem sikerülhetett.

A Római Birodalom provinciái

Fő szócikk: Római provinciák

  • Aegyptus (Egyiptom)
  • Africa (Kelet-Algéria, Tunézia; a volt Karthágó területe)
    • Numidia
  • Alpesi miniprovinciák (Délkelet-Franciaország)
    • Alpes Cottiae
    • Alpes Maritimae
    • Alpes Poenninae
  • Arabia (Jordánia és a Sínai-félsziget)
  • Armenia (Kelet-Törökország, Örményország)
    • Armenia Inferior
    • Sophene
  • Asia (Nyugat-Törökország)
  • Bithynia és Pontus (Észak-Törökország)
  • Britannia (Anglia és Wales)
  • Cappadocia (Kelet-Törökország)
  • Cilicia (Dél-Törökország)
  • Corsica et Sardinia (Korzika és Szardinia)
  • Creta (Kréta)
  • Cyprus (Ciprus)
  • Cyrenaica (Észak-Líbia)
  • Dacia (Nyugat- és Dél-Románia)
  • Galatia (Közép-Törökország)
    • Lycaonia
    • Pisidia
  • Gallia Transalpina (Franciaország)
    • Gallia Aquitania (Nyugat-Franciaország)
    • Gallia Belgica (Északkelet-Franciaország, Belgium)
    • Gallia Lugdunensis (Északnyugat- és Közép-Franciaország)
    • Gallia Narbonensis (Dél-Franciaország)
  • Germania Inferior (Dél-Hollandia, Északnyugat-Németország)
  • Germania Superior (Kelet-Franciaország, Délnyugat-Németország)
    • Helvetia (Nyugat-Svájc)
  • Hispania (Spanyolország, Portugália)
    • Hispania Baetica (Dél-Spanyolország)
    • Hispania Tarraconensis (Észak- és Kelet-Spanyolország)
    • Lusitania (Portugália)
  • Illyricum (Nyugat-Balkán, majd Délnyugat-Kárpát-medence, Kelet-Ausztria, Szlovénia)
    • Dalmatia (Nyugat-Balkán)
    • Pannonia (Délnyugat-Kárpát-medence, Kelet-Ausztria, Szlovénia)
  • Italia (Olaszország)
    • Gallia Cisalpina (Észak-Olaszország)
  • Iudaea (Izrael, Ciszjordánia)
  • Lycia és Pamphylia (Dél-Törökország)
  • Macedonia (Görögország)
    • Achaea (Dél-Görögörszág)
    • Epirus (Északnyugat-Görögország)
  • Mauretania (Marokkó, Nyugat-Algéria)
    • Mauretania Caesariensis
    • Mauretania Tingitana
  • Mesopotamia (Délkelet-Törökország, Észak- és Közép-Irak)
    • Assyria
    • Osroene
  • Moesia (Észak-Bulgária, Szerbia, Délkelet-Románia)
  • Noricum (Nyugat-Ausztria)
  • Raetia (Kelet-Svájc, Bajorország)
  • Sicilia (Szicília)
  • Syria (Délkelet-Törökország, Szíria, Libanon)
    • Commagene
  • Thracia (Dél-Bulgária, Északnyugat-Törökország)


A Római Birodalom kultúrája

Vallás

Fő szócikk: Római vallás

A rómaiak az ókori népek többségéhez hasonlóan történelmük jelentős része során többistenhívők voltak. Vallásuk erőteljes görög hatást mutat, szinte minden jelentős római istennek volt görög megfelelője. Azon történetek közül, melyek nem a görög mitológiából származnak, jelentősek a Róma alapításáról szóló mondák (Romulus és Remus; Aeneas). Róma annyiban is különbözött a görögöktől, hogy az egyes istenek körül sokkal szervezettebb kultusz és papi rend alakult ki. Szintén jelentős különbség, hogy a császárkortól az uralkodót isteni személyként tisztelték (bár ennek csak hivatalos jelentősége volt), ami nem található meg a görögöknél. A római isteneket, akik nem idegen vallásokból kerültek át a rómaiba, összefoglalóan Di Indigetes néven említették. Ők többnyire csak egy-egy jelenség elvont tulajdonság megszemélyesítései voltak, pl. Africus a délnyugati szél istene, Felicitas a siker istennője. A legjelentősebb talán Janus, a kezdet és vég istene, akinek két arca közül az egyik a múlt, a másik a jelen felé fordul, s akinek nevét január hónapnevünk is őrzi.

Mint a más népekkel kapcsolatban lévő (Róma esetében: azokat meghódító) többistenhívő népek általában, Róma is meglehetősen nyitott volt az idegen istenek felé. Főleg a köztársaság válsága és a császárkor időszakában voltak elterjedtek a misztériumvallások. Kiterjedt kultusza volt például az egyiptomi Ízisznek, de Mithrászt is tisztelték.

313-ban a korábban üldözött kereszténységet I. Constantinus engedélyezte milánói edictumában, a század végén (394-től) I. Theodosius rendelkezése nyomán államvallássá lépett elő, s ez nagy hatással volt a vallás későbbi történelemformáló szerepére Európában és így az egész világon. 

Művészet                                                                                                 

Irodalom

A latin nyelvű irodalom a korai szakasz után három szakaszra bontható. Az első az úgynevezett „aranykor”, ami nagyjából az i. e. 1. századtól az i. sz. 1. század közepéig tartott, és a római irodalom csúcsának tartják. Ezt követte az „ezüstkor”, ami az ókor végéig tartott. Ami ezután következett, azt rendszerint késői latin irodalomnak tartják, és pár kivételtől eltekintve leginkább nem irodalmi értékei, hanem a latin nyelv fejlődése szempontjából tanulmányozzák.

Az aranykor költészetének legismertebb alkotói közé tartozik Catullus és Horatius, akik latinra ültették át a görög versformákat, és Vergilius, az Aeneis szerzője, aki eposzát a homéroszi eposzok mintájára írta. Az első aranykori költőnek Lucretius Carus epikureus filozófust tartják, „A dolgok természetéről” című filozofikus tanköltemény szerzőjét.

Titus LiviusTitus Livius

Az aranykor prózájára példa Caesar A gall háborúja, valamint Cicero beszédei. Fontos műfaj volt a történetírás, melynek egyik kiemelkedő képviselője Livius Ab urbe conditája, melyben Róma történetét írja meg az alapítástól.

Az ezüstkor irodalmát az aranykorénál alacsonyabb rendűnek, értéktelenebbnek tartották, ami nem volt éppen igazságos, hiszen olyan szerzők tartoznak ide, mint az ifjabb Seneca, Tacitus, az ifjabb Plinius és Suetonius. Ebből a korból maradt fenn mindkét ránk maradt latin regény, Apuleiustól Az aranyszamár és Petroniustól a Satyricon.

Az ezüstkor két további szakaszra bontható. Az elsőt kísérletezőkedv, túlzott ékesszólás, fellengzős stílus, idegenes kifejezések és csiszolt aforizmák túlburjánzása jellemzi. Témaválasztására is a túlzások jellemzők, kedvelt témái közé tartoznak az erőszak, boszorkányság és szenvedélyek. Az 1. század végén kezdődött második szakasz a második klasszikus („neoklasszikus”) stílus ideje, ami az előzőhöz képest egy nyugodtabb, letisztultabb stílust hozott magával. Bár az ezüstkor első szakaszának túlzásokba eső jellegzetességeit mind a neoklasszikus rómaiak korában, mind a későbbi korokban sok bírálat érte, az európai reneszánsz idején nagy népszerűségnek örvendtek.

A késői latin irodalom már inkább az Európa lingua francájává előlépett latin nyelv középkori irodalmát jelenti, és így túlnyomó része szorosan véve nem tartozik a római irodalom témakörébe. Róma késői irodalmához tartozik többek között Honorius császár udvari költője, Claudius Claudianus, a történetíró Eutropius vagy a középkorban tankönyvnek használt Cato disztichonjai.

Római császárok listája időrendben

Az ókori Római Birodalom császárai, uralkodásuk időrendi sorrendjében.

(A betűrendes listát lásd Római császárok betűrendben alatt).
Uralkodó Hatalmon volt Megjegyzések
A Julius-Claudius dinasztia császárai
Augustus Kr. e. 27-Kr. u. 14 Az első római császár.
Tiberius 14-37
Caligula 37-41 Eredeti neve: Caius Caesar Augustus Germanicus. A Caligula (magyarul: kiscsizma) mindössze becenévként ragadt rá. A praetorianusok gyilkolták meg.
Claudius 41-54 Negyedik felesége, Agrippinia mérgezte meg.
Nero 54-68 Az ellene kitört lázadások hevében a senatus halálra ítélte, menekülés közben öngyilkos lett.
Galba 68-69 Hispania Tarraconensis helytartója volt. A római történelemben trónra lépésével kezdődik meg a négy császár éve. Otho meggyilkoltatta.
Otho 69 Lusitaniai helytartó volt. Miután Vitellius legyőzte, öngyilkos lett.
Vitellius 69 Germania Inferior helytartója volt, a Forumon gyilkolták meg.
A Flavius-dinasztia császárai
Vespasianus 69-79 A zsidó háborút vezette, amikor császárrá kiáltották ki.
Titus 79-81 Apja társcsászáraként került a trónra, váratlan betegségben halt meg.
Domitianus 81-96 Senatori összeesküvők meggyilkolták.
Az Antoninus-dinasztia császárai
Nerva 96-98 Átmeneti megoldásként került trónra, mivel idős és gyermektelen volt. Adoptálta Traianust. Természetes halállal halt meg.
Traianus 98-117 Optimus princeps, azaz a legjobb császár címet érdemelte ki még életében. Gyermektelenül halt meg a keleti frontról hazatérőben.
Hadrianus 117-138 Traianus unokaöccse, betegségben halt meg.
Antoninus Pius 138-161 Átmeneti megoldásként adoptálta a gyermektelen Hadrianus, hogy utódjelöltjei, Marcus Aurelius és Lucius Verus helyett kormányozzon. Természetes halált halt.
Marcus Aurelius 161-180 Sztoikus filozófus, a dunai hadszíntéren halt meg pestisben.
Lucius Verus 161-169 Marcus fivére és társcsászára. A keleti birodalomfélért felelt, gutaütésben halt meg.
Avidius Cassius 175 Trónbitorlóként lépett fel. Egyiptomban és Szíriában uralkodott, de egy centurio meggyilkolta.
Commodus 180-192 Marcus Aurelius fia, 177-től kezdve társcsászára. Meggyilkolták.
A Severus-dinasztia császárai
Pertinax 193 A Palatinuson gyilkolták meg katonái.
Didius Julianus 193 A szenátus halálra ítélte. A Palatinuson ölték meg.
Pescennius Niger 193-194 Trónkövetelő, aki Szíria felett megszerezte az uralmat.
Clodius Albinus 193-197 Trónkövetelő, aki Britanniában szerezte meg a hatalmat. Egy időben Septimius Severus társcsászára volt.
Septimius Severus 193-211 Pannóniai helytartóból lett császár, először kiegyezett Albinusszal, majd Pescennius Niger leverése után legyőzte.
Caracalla 211-217 Septimius Severus fia, Macrinus gyilkolta meg.
Geta 209-211 Társuralkodó, testvére, Caracalla gyilkoltatta meg.
Macrinus 217-218 Praefectus praetorioként ragadta magához a hatalmat a keleti határon. Császárként nem járt Rómában, kivégezték.
Diadumenianus 217-218 Kivégezték.
Elagabalus 218-222 Más néven: Heliogabalus. Meggyilkolták.
Alexander Severus 222-235 Meggyilkolták.
A katonacsászárok uralma
Maximinus Thrax 235-238 Saját serege ölte meg.
I. Gordianus 238 Africa helytartója. Öngyilkos lett.
II. Gordianus 238 I. Gordianus fia és társcsászára. Csatában esett el.
Balbinus 238 A praetoriánusok gyilkolták meg.
Pupienus Maximus 238 A praetoriánusok gyilkolták meg.
III. Gordianus 238-244 II. Gordianus fia, meggyilkolták.
Philippus Arabs 244-249 Decius meggyilkolta.
Sabinianus 240 Önmagát kiáltotta ki császárnak, de egy csatában megölték.
Pacatianus 248 Császárnak nevezte ki magát, de saját katonái megölték.
Iotapianus 248 Trónkövetelő.
Silbannacus 248 Trónbitorló.
Decius 249-251 Egy csatában esett el.
Priscus 249-252 Császárnak nevezte ki magát a keleti provinciák felett.
Licinianus 250 Trónkövetelő.
Herennius Etruscus 251 Csatában halt meg.
Hostilianus 251 Trebonianus Gallus társcsászára, pestisben halt meg.
Trebonianus Gallus 251-253 Saját katonái gyilkolták meg.
Volusianus 251-253 Trebonianus Gallus fia és tárcsászára. Saját katonái gyilkolták meg.
I. Aemilianus 253 Saját katonái ölték meg.
Valerianus 253-260 Gallienus társcsászára, aki perzsa fogságba esett, és ott is halt meg.
Gallienus 253-268 Valerianus társcsászára. Meggyilkolták.
Saloninus 260 Gallienus társcsászára.
Ingenuus 258-260 Saját magát nevezte ki császárnak.
Regalianus 260 Önmagát nevezte ki császárnak.
I. Macrianus 260-261 Kinevezett császár, akit egy csatában öltek meg.
II. Macrianus 260-261 Kinevezett császár, akit egy csatában öltek meg.
Quietus 260-261 Trónkövetelő.
Mussius Aemilianus 261-262 Kinevezett császár.
Aureolus 268 Kinevezett császár.
A gall császárok uralma
Postumus 259-268
Laelianus 268 Magát Gallia császárának nevezte ki.
Marius 268
Victorinus 268-271
Domitianus 270-271 A Gall Birodalom uralkodójának kiáltotta ki magát.
I. Tetricus 271-273
Az illír császárok uralma
II. Claudius 268-270 Pestisben halt meg.
Quintillus 270 Aurelianus társcsászára, öngyilkos lett.
Aurelianus 270-275 A praetoriánusok ölték meg.
Septimius 271 Dalmácia császárának kiáltotta ki magát. Saját katonái ölték meg.
Tacitus 275-276 Meggyilkolták.
Florianus 276 Meggyilkolták.
Probus 276-282 Saját katonái gyilkolták meg.
Saturninus 280 Seregének nyomására magát császárnak kiáltotta ki. Saját katonái végül megölték.
Proculus 280 Trónkövetelő, akit Probus ölt meg.
Bonosus 280 Trónkövetelő volt, akinek hadait Probus szátverte, ezért öngyilkos lett.
Carus 282-283 Bizonytalan a halálának kimenetele (villámlás, csata a hunok ellen, praetoriánusok ölték meg vagy betegség.)
Carinus 283-285 Numerianus társcsászára.
Numerianus 283-284
A dominatus császárai
Diocletianus 284-305 Maximianus társcsászára, lemondatták.
Maximianus 286-305 Diocletianus társcsászára, lemondatták.
Domitius Domitianus 297 Ellencsászár Alexandriában Diocletianus győzte le
Constantius Chlorus 305-306
Galerius 305-311 Flavius Severus társcsászára.
Flavius Severus 306-307 Galerius társcsászára.
Maxentius 306-312
Nagy Constantinus 306-337
Domitius Alexander 308
Licinius 308-324 Társcsászár, akit 323-ban lemondattak, és két évvel később száműztek Rómából.
Maximinus Daia 308-313 Társcsászár, öngyilkos lett.
Valerius Valens 316-317 Licinius társcsászára, Constantinus száműzte.
Martinianus 324 Licinius társcsászára, akit szintén száműztek.
II. Constantinus 337-340 Társcsászár, csatában esett el.
II. Constantius 337-361 Társcsászár.
Constans 337-350 Társcsászár, Magnentius megölte.
Magnentius 350-353 Trónbitorló, öngyilkos lett.
Vetranius 350 Trónkövetelő.
Nepotianus 350 Trónkövetelő.
Julianus Apostata 361-363 Egy csatában esett el.
Jovianus 363-364 Balesetben halt meg.
A brit területek császárai
Carausius 286-293
Allectus 293-296
A Valentinianus-dinasztia császárai
I. Valentinianus 364-375 A nyugati birodalom császára.
Valens 364-378 A keleti birodalom császára. Egy csatában halt meg.
Procopius 365-366
Gratianus 375-383 Meggyilkolták.
II. Valentinianus 375-392 Elűzték trónjáról.
Magnus Maximus 383-388 A nyugati birodalom rivális császára. Kivégezték.
Flavius Victor 386-388 Meggyilkolták.
Eugenius 392-394 Trónbitorló a nyugati birodalomban. Egy csatában esett el.
A Theodosius-dinasztia császárai
Theodosius 379-395 Társcsászár, a Keletrómai Birodalom császára 379-től.
Arcadius 383-395 395-ben Bizánc császárává koronázzák.
Honorius 393-395 A Nyugatrómai Birodalom császára.
A Nyugatrómai Birodalom császárai
Honorius 395-423
III. Constantius 421 Honorius társcsászára.
Priscus Attalus 409-410
414-415
A vizigótok ismerték el császárnak.
III. Constantinus 407-411 Trónbitorló.
II. Constans 409-411 III. Constantinus társbitorlója.
Maximus 409-411
Jovinus 411-413 Bitorló.
Sebastianus 412-413 Jovinus társbitorlója.
Joannes 423-425 Bitorló.
III. Valentinianus 424-455
Petronius Maximus 455
Avitus 455-456
Majorianus 457-461 Lemondatták.
Libius Severus 461-465
Anthemius 467-472 Kivégezték.
Olybrius 472
Glycerius 473-474 Lemondatták.
Julius Nepos 474-480 Orestes elűzte a trónról, elmenekült, és végül 480-ban meggyilkolták.
Romulus Augustulus 475-476 Odoaker elűzte trónjáról, és ezzel vége szakadt a római császárok uralmának
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Időpont
 
Számláló
Indulás: 2006-11-18
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Bannerek

 
Szavazás
Szavazzatok a legjobbra!
Melyik középkori országban éltél volna?

Francia királyság
Német-Római birodalom
Magyar királyság
Lengyel királyság
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Elérhetőségem
 
Linkek
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak